Ceny w irlandzkich hotelach są kosmiczne

Wiele hoteli w Irlandii sporo podniosło ceny na swoje usługi, co dało sytuację, iż są one znacznie droższe, niż ma to miejsce na kontynencie europejskim.

W tej kwestii wypowiedział się wicepremier Leo Varadkar, który ostrzegł branżę hotelarską, że o ile wykaże się, iż ceny są sztucznie podnoszone lub fałszowane, rząd może zdecydować się na przywrócenie w przyszłym roku stawki podatku VAT do standardowego poziomu. Słowa Varadkara padły w chwili, gdy zasugerowano, iż to sama reakcja Irlandii na wojnę na Ukrainie odpowiada za wzrost cen hoteli i usług związanych z zakwaterowaniem.

Rząd zaczął przyglądać się sytuacji ze wzrostem cen za pokoje hotelowe na wyspie, kiedy zaczęły docierać do niego sygnały od turystów i mieszkańców kraju, iż koszt wynajęcia pokoju w sezonie letnim, będzie znacznie wyższy, niż przypuszczali.

Varadkar przyznał jednak, że w świetle wojny na Ukrainie i zakwaterowaniu części uchodźców wojennych w hotelach, ilość dostępnych pokoi mogła się zmniejszyć, ale nie na tyle, by ceny za hotele wzrosły do takich poziomów i za dwudniowy pobyt w czterogwiazdkowym hotelu dla pary, trzeba było zapłacić 1500 €. Wicepremier dodał, iż był niedawno problem z dostępnością pokoi hotelowych, co spowodował exodus Ukraińców i pandemia Covid-19, ale to czas, który odszedł do historii.

Leo Varadkar:

– W Irlandii brakuje hoteli, zwłaszcza w Dublinie i naszych dużych miastach, i nie sądzę, że wpływa na to fakt, że przyjmujemy tak wiele osób z Ukrainy i naprawdę nie jest to przyczyną, bo to tylko około 5 procent w Dublinie i 9 procent w całym kraju. Nie byłoby sprawiedliwie przypisywać to wszystko wojnie na Ukrainie – w Irlandii generalnie brakuje miejsc hotelowych. Jeszcze nie tak dawno ludzie mówili, że nie powinniśmy budować nowych hoteli w Dublinie – mylili się. Ważne jest, abyśmy nadal zwiększali podaż hoteli w całym kraju – część z nich to jednak popandemiczne zjawisko powrotu popytu.

Wicepremier ostrzegł sektor hotelarski, aby przemyślał swoje decyzje o podnoszeniu cen za pokoje hotelowe, gdy do rządu zaczęły docierać skargi od gości hotelowych. Pewna kobieta – mówił dalej Varadkar, wykazała, że taniej by dla niej było, gdyby poleciała do Włoch na pięć dni i tam zatrzymała się w hotelu wysokiej klasy, niż ten sam okres spędziła w Irlandii.

Leo Varadkar:

– W międzyczasie chciałbym powiedzieć hotelarzom, że może brakować miejsca i zakwaterowania w waszych hotelach, ale nie angażujcie się w nadmierne opłaty. Rząd podjął decyzję o niepodnoszeniu 9-procentowej stawki VAT – kiedy przyjrzymy się temu ponownie w przyszłym roku, nie chcemy, aby musiała być ponownie podnoszona, a sposób traktowania klientów będzie miał znaczenie i to weźmiemy pod uwagę. Pamiętaj też, co wydarzyło się 10 czy 15 lat temu, kiedy irlandzki przemysł turystyczny zyskał złą reputację na arenie międzynarodowej z powodu zawyżonych cen, kilka lat później zapłacono za to cenę. Być może w dłuższej perspektywie można osiągnąć więcej zysków, jeśli nie ma tak wysokich cen i sprawiedliwie traktuje ludzi.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ukraine get missiles
Już 20% ludzi w Irl