Ceny domów wzrastały prawie o 100 € dziennie

Irlandzki rynek mieszkaniowy nie wykazał żadnych oznak spowolnienia, przynajmniej pod względem cenowym i te wciąż rosną, jak szalone.

Tylko w pierwszym kwartale tego roku ceny domów w ujęciu krajowym podniosły się o 3,16%, o czym informuje niezależne badanie przeprowadzone przez REA. Oznacza to, że w skali jednego miesiąca, ceny domów rosły o ok. 1 proc., co z kolei pokazuje, że przy średniej wartości domu, ok. 100 € dziennie. Prawie 60% wszystkich kupujących stanowili kupujący swój pierwszy dom, natomiast w Dublinie było to 76%.

To nie wszystkie informacje z rynku nieruchomości, bo Daft.ie i MyHome.ie informują, że stale spada dostępność nieruchomości, jakie proponowane są do sprzedaży, co w konsekwencji podnosi ceny na całym rynku nieruchomości. Nie ma też spadku popytu na domy i mieszkania, więc to kolejny składnik rosnących cen domów.

Średnia cena domu z trzema sypialniami w pierwszym kwartale tego roku wyniosła 278 500 €, co zbliżyło kraj do poziomu obserwowanego w 2006 roku, kiedy średnia cena za taki sam dom wynosiła 300 000 €. Średnia cena domu w Dublinie wynosi już 471 250 €, natomiast w Waterford jest to ok. 265 000 €, a Cavan 175 000 €. Nieco taniej można kupić dom pod Dublinem, bo tam cena za pierwszy kwartał ustaliła się na średnim poziomie 305 000 €.

1 marca tego roku do sprzedaży wstawiono zaledwie niecałe 10 000 domów i jest to porównywalne z ilością, z lipca 2006 roku.

Specjaliści z zakresu rynku mieszkaniowego twierdzą, że trend wzrostowy zostanie utrzymany do końca 2022 roku, przede wszystkim przez niską podaż domów i mieszkań proponowanych do sprzedaży.

Bogdan Feręc

Źr: REA/Daft.ie/MyHome.ie

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська