Ceny choinek są zróżnicowane

Jak każdego roku o tej porze dużym zainteresowaniem cieszą się bożonarodzeniowe drzewka, które obecne są w naszej, jak i irlandzkiej kulturze świąt.

Na lepszy rok przygotowują się plantatorzy choinek, bo popularność tzw. żywych drzewek wciąż wzrasta, ale rośnie też ich cena, czyli w tym roku za cięte świąteczne drzewko zapłacimy nieco więcej. Najtaniej zieloną i pachnącą choinkę nabyć można w sklepach sieciowych i centrach ogrodniczych, a w tych miejscach, ceny zaczynają się już od 35 €.

Oczywiście są też drzewka dużo droższe, bo za zielony atrybut świąt można zapłacić również 150 €, a nawet więcej, ale wszystko zależy od gatunku i wielkości choinki.

W tym roku średnia cena żywej choinki sprzedawanej przez prywatnych dostawców wahać się ma od 40 € do 250 € i tutaj też dużą rolę do odegrania ma gatunek i wielkość bożonarodzeniowego drzewka, bo sprzedawcy mogą zaoferować również choinkę za 450 €, ale tylko na specjalne zamówienie.

Ważne jest, iż w tym roku sprzedawcy nauczeni doświadczeniami z lat poprzednich, postawili na choinki małe i średnie, a i ukorzenione, więc te sprzedawane w doniczkach, by po zakończeniu świąt, można było wysadzić je do gruntu. W tym przypadku ceny też są zróżnicowane, ale nie należy popadać w rozpacz, bo za niewygórowaną kwotę około 45 €, otrzymamy drzewko o wysokości 60-70 cm, czyli całkiem odpowiednie do niewielkiego salonu.

Świat handlu byłby niczym, gdyby nie oferta dla amatorów plastiku, więc również imitacje dostępne są na irlandzkim rynku bożonarodzeniowym, a tu wybór jest przeogromny. Takoż samo dzieje się w rozpiętości cenowej, gdyż niewielką choinkę z drutu i plastikowych pasków kupić można od 30 €, chociaż te większe, to wydatek około 65 €. Miniaturki to koszt od 10 do 25 euro, natomiast te z wyższej półki, zarówno pod względem wysokości, jak i jakości, to wydatek od 120 € wzwyż.

Najtańsze sztuczne choinki pochodzą z Chin, jednak w tym przypadku, jakość wykonania jest raczej mizerna, więc może lepiej będzie, aby w bożonarodzeniowy atrybut, pochodził od renomowanej firmy, co pozwoli na jego nieco dłuższą eksploatację.

Skoro choinka, to i ozdoby oraz światełka, a i tutaj oferta jest bogata, więc każdy wybierze coś, co odpowiada mu pod względem wykonania, jakości, ceny i wyglądu. Najtańsze lampki choinkowe, sznur 1,2 metra, kupić można już za 9 €, a najdroższe, jakie oferuje irlandzki handel, przekraczają kwotę 90 €, chociaż można spotkać się z ceną za ekskluzywny komplet 150 lampek za 1 € od lampki.

Bogdan Feręc

Źr: materiały internetowe

Podziel się:

EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn