Centrum Ratownictwa Fok nie ma świąt

Seal Rescue Ireland w Courtown przygotowało się już na jeden z cięższych okresów w roku, bo w święta Bożego Narodzenia, pracownicy Centrum, także muszą pojawić się w pracy.

Ich podopieczni, czyli foki pospolite i foki szare, wymagają stałego nadzoru, gdyż są to albo zwierzęta młode, które nie poradzą sobie w środowisku naturalnym, albo osłabione lub chore. W każdym z przypadków wymagana jest pomoc pracowników Centrum, którzy podają fokom jedzenie, leki, zmieniają opatrunki i dbają o ich komfort.

W Centrum Ratownictwa Fok w hrabstwie Wexford pojawiło się też wiele szczeniąt fok, bo właśnie zakończył się sezon porodów, a wiele matek, nie poradziło sobie z wychowywaniem potomstwa lub to uznało, że jest na tyle samodzielne, iż poradzi sobie bez opieki. Tak w wielu przypadkach się nie stało i młode foki, osłabione, znajdowane były na irlandzkich plażach, skąd trafiały pod opiekę specjalistów z Seal Rescue.

W Centrum pracuje też wielu wolontariuszy, a i ci przez całe święta opiekować się będą fokami, bo te miłe zwierzęta, wciąż potrzebują czułości, by nie czuć się osamotnione. Zdarzało się już, że po pierwszym okresie, gdy młoda foczka trafiała do pod opiekę Centrum, gdy odzyskała nieco sił, wpadała w stan depresyjny i nawet kontakt z członkami swojego gatunku, niewiele pomagał. Dopiero dotyk wolontariuszy, prowadził do wyjścia z depresji, więc uznano, że na pewnym etapie życia, taki jest niezbędny, żeby utrzymać foki w dobrym stanie psychicznym.

Jak podkreśla dyrekcja Centrum, w ostatnich kilku miesiącach, odebranych ostało kilkaset telefonów o porzuconych lub słabych młodych fokach na plażach w całym kraju, chociaż po sprawdzeniu okazywało się, że niektóre z alarmów były fałszywe. Znajomość foczych zachowań to bardzo ważna rzecz w pracy ratowników, bo potrafią oni z odległości określić, czy szczenię jest porzucone, czy może matka wypłynęła w morze w poszukiwaniu jedzenia i wróci, po zaspokojeniu głodu.

Było jednak kilkadziesiąt przypadków, gdy odnajdywano wygłodzone i wychudzone foczki, a te, wymagają dokarmiania przez całą dobę, więc także w święta.

Dla pracowników Centrum, święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok, ale też Wielkanoc i inne dni wolne, takimi nie są, bo muszą oni zajmować się swoimi podopiecznymi, niezależnie od pory roku.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Tłumaczyć, a nie k
Ryanair przekazał 1
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська