Centra szczepień przyjazne dzieciom

Narodowy Komitet Doradczy ds. Szczepień (NIAC) zalecił HSE, aby utworzono miejsca do szczepień dzieci, które, zmniejszą ich stres, a jednocześnie nie będzie możliwości pomieszania szczepionek.

NIAC zalecił również, żeby personel, który szczepić będzie dzieci w wieku 5 – 11 lat, przeszedł dodatkowe szkolenie, a przygotowanie do rozpoczęcia szczepień dzieci, należy wdrożyć natychmiast, gdyż w wielu przypadkach, będzie to duże wyzwanie logistyczne. Komitet Doradczy ds. Szczepień sugeruje Zarządowi Służby Zdrowia, by ten, zintensyfikował akcję informacyjną wśród rodziców grupy 5 – 11 lat, która zwiększyć ma świadomość szczepień.

Zalecono, by preparaty do szczepień dzieci, przechowywane były, w miarę możliwości, w wyraźnym oddzieleniu od szczepionek dla osób dorosłych, chociaż niewiele się od nich różnią, bo są przede wszystkim zmniejszoną dawką substancji czynnej.

W takim przypadku nie jest wykluczone, że obecnie istniejące centra szczepień, wcale nie będą wykorzystywane do podawania wakcyny dzieciom, a utworzone będą nowe, przeznaczone dla najmłodszych. Z informacji przekazywanych przez HSE wynika również, że pierwsze szczepienia dzieci, mogą odbyć się już w przyszłym tygodniu, ale po wdrożeniu wszystkich dyrektyw NIAC. Oczekuje się, że wakcynacji w Irlandii poddanych zostanie ok. 480 000 dzieci, a szczepienia na pełną skalę, uruchomione zostaną w styczniu 2022 roku. W pierwszej kolejności szczepionkę otrzymają dzieci z chorobą podstawową lub gdy w rodzinie jest dziecko młodsze ze schorzeniami medycznymi, albo w domu jest osoba starsza zaliczona do grupy o obniżonej odporności. Dzieci mogą też odczuwać pewne niedogodności po szczepieniu, więc mogą występować bóle głowy, potencjalnie pogorszy się ich samopoczucie, ale te objawy są stanem przejściowym.

W kraju można też otrzymać dawkę przypominającą, nadmienia HSE, a na dodatkowe szczepienie zapisać się może każda osoba, która skończyła 50 lat. Informacja podana została do publicznej wiadomości w chwili, kiedy grupa wiekowa 60 – 69 lat, nie została jeszcze w pełni zaszczepiona.

Wg NIAC, szczepionki, jak i szczepienia przypominające, powinny być wykonywane, ponieważ „profil korzyści w stosunku do ryzyka”, jest wyższy.

HSE zajmuje się obecnie również rozwiązaniem kwestii „pustych wizyt”, więc osób z zarezerwowanym terminem szczepienia przypominającego, na którym osoba deklarująca chęć przyjęcia trzeciej dawki, w ogóle się nie pojawia. HSE zaapelowało do społeczeństwa, aby w przypadku zmiany planów, poinformować o tym HSE, by można było wyznaczyć wcześniejszy termin innej osobie.

Bogdan Feręc

Źr: NIAC/HSE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
US says Germany will
Granica Irlandii Pó
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська