Centra handlowe zmienią się nie do poznania

The National Standards Authority of Ireland (NSAI), przygotowała nowe wytyczne dla centrów i galerii handlowych, które zostaną otwarte w kolejnych etapach odmrażania gospodarki.

Zmiany będą istotne, będą też widoczne gołym okiem, bo zniknie z nich część popularnych do tej pory miejsc. W zaleceniach znalazła się informacja, aby właściciele i zarządzający centrami i galeriami handlowymi przystosowali te miejsca do nowych warunków epidemiologicznych, więc właściwie zlikwidowali część wypoczynkową i służącą do spotkań.

Zaleca się więc w wytycznych usunięcie wszystkich miejsc siedzących, ale i wyłączenie sygnału Wi-Fi, co ograniczy ilość osób, które do tej pory chętnie spędzały czas w tych miejscach. Centra handlowe mają stać się też miejscami dokonywania zakupów, nie zaś spędzania wolnego czasu.

Rzecznik NSAI Paul Turner powiedział:

– Centra handlowe początkowo miały być otwarte w późniejszych fazach, czego się spodziewaliśmy w drugiej fazie, Obecnie tylko detaliści z dostępem do ulic mają prawo otwarcia sklepów, ale minister postanowił teraz, włączyć do tego centra handlowe, które zostaną ponownie otwarte w przyszłym tygodniu. Nie będzie to jednak miejsce, w którym ludzie mogą spędzać czas z przyjaciółmi lub spędzać dzień, lub dni i spokojnie przeglądać regały, bo te dni dobiegły końca. To naprawdę zostanie zastąpione celowymi zakupami – ludzie idą, kupują to, czego potrzebują, a następnie natychmiast wracają do domu. Tak handel będzie się bardzo różnić się od tego, do czego ludzie byli przyzwyczajeni przed pandemią COVID. Publiczne miejsca siedzące zostaną naprawdę usunięte, aby ludzie się nie zbierali. Chcemy wyłączyć publiczne Wi-Fi – ponownie, aby ludzie nie zajmowali się wewnątrz galerii swoimi telefonami. Będzie to podobne doświadczenie, które obserwowane jest teraz w supermarketach. W centrach handlowych i galeriach obowiązywać będzie też ograniczenie w dostępie ilości osób, więc widoczne będą kolejki przed nimi. Centra handlowe będą oczywiście próbowały kontrolować liczbę przybywających – chodzi przede wszystkim o utrzymanie dystansu fizycznego w kolejce i gdy jesteś w środku. Zobaczysz takie rzeczy, jak systemy jednokierunkowe, dużo oznakowania i zobaczysz również dużo mniej wolnej przestrzeni – szczególnie w pobliżu toalet i wind. Większość wind w centrach handlowych będzie mogła zabrać tylko jedną osobę lub małą grupę rodzinną. Centra handlowe stosować się będą też do porad dotyczących zdrowia publicznego, które dotyczą noszenia osłon twarzy podczas zakupów.

Pełne wytyczne NSAI:

Bogdan Feręc

Źr: NSAI/NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij...
Ankieta dla najemcó
Premier: „Picie w
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish