Cena ropy zaczęła się obniżać

Od kilkunastu dni na światowych giełdach ropy naftowej zaczął się ruch zniżkowy, a przyspieszył w ostatnich dniach i to za sprawą Chin.

Obecne obniżki cen ropy naftowej na giełdach łączy się ze wprowadzeniem przez Chiny wielu nowych koronawirusowych ograniczeń, kiedy okazało się, że ilość zakażeń w Państwie Środka zaczęła gwałtownie rosnąć. Tym samym spadł nieco popyt na ropę, więc i ceny zaczęły się w pierwszej fazie stabilizować, by teraz zacząć zauważalnie spadać.

Kontrakty terminowe na West Texas Intermediate spadły poniżej 94 USD za baryłkę, osiągając najniższy poziom od końca lutego.

Istotne jest również, że w niektórych rejonach Chin, jak np. w Szanghaju, ilość zakażeń stale rośnie, co sugeruje, iż mogą być wprowadzane dodatkowe ograniczenia, w tym zamykane fabryki i przedsiębiorstwa, co z kolei dodatkowo obniżać będzie zapotrzebowanie tego kraju na ropę naftową i jej pochodne.

W ostatnim okresie zanotowano też istotny trend spadkowy w zakupach rosyjskiej ropy naftowej, więc eksport Federacji Rosyjskiej w tym zakresie zaczyna się załamywać, co powinno wpływać na cały rynek ropy i ceny na giełdach powinny wzrastać. Tak jednak się nie dzieje, a analitycy dodają, że obecnie większy wpływ na rynek paliw kopalnych mają właśnie Chiny, nie zaś sama Rosja. Ta natomiast w większym stopniu oddziałuje na rynek europejski niż na rynki w ujęciu globalnym, więc obniżki cen ropy są tutaj niewielkie, chociaż także widoczne.

Świat handlu nośnikami energii zastanawia się również, czy tak samo będzie się dziać w przypadku gazu, bo to też ważny element energetyczny dla świata, jednak na giełdach gazowych, nie ma jeszcze głębokich zmian, jakich wiele osób oczekuje.

Nie można też powiedzieć, że trend spadkowy będzie utrzymany w dłuższym okresie, a może też niebawem się odwrócić, gdy Chiny opanują powrót koronawirusa i zaczną przywracać do ruchu swoje fabryki. Sytuacja w Chinach wskazuje też, że duża ilość zakażeń koronawirusem, może pojawić się wciąż w każdym innym państwie, ale co może nas pocieszać, w Irlandii ilość osób zakażonych z potwierdzonym Covid-19 przez test PCR, zaczęła spadać.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Minister mieszkalnic
Skończyło się na
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська