Cena paliwa obniży się o 20 centów

Na dzisiaj zwołano specjalne posiedzenie rządu, a podjęta będzie decyzja o obniżeniu akcyzy na paliwa.

Decyzja, co wiemy nieoficjalnie, zapaść ma dzisiaj przed południem, a wejdzie w życie ze skutkiem natychmiastowym, więc od północny, na wszystkich stacjach paliwowych w kraju ceny powinny obniżyć się o 20 centów. Ministrowie gabinetu Micheála Martina zatwierdzić mają dzisiaj proponowaną obniżkę akcyzy, co spowoduje, że zatankowanie baku samochodu o pojemności 50 litrów, będzie tańsze o średnio 10 €.

Nie jest znana ostateczna wysokość obniżki, ale wysokie źródła rządowe informują, że mówi się o obniżce podatku akcyzowego w wysokości 20 centów, więc raczej taka zostanie zatwierdzona.

Obniżka akcyzy dotyczy stałych opłat zawartych w cenie paliwa, a są ona na poziomie 43 centów w przypadku oleju napędowego i 54 centy w przypadku benzyn. Tylko ta forma obniżki jest obecnie możliwa, mówią źródła, bo nie jest zależna od przepisów unijnych, czyli można ją regulować bez konsultacji z Brukselą.

Nie przewiduje się jednak obniżenia kwoty podatku od paliw grzewczych, więc cena oleju opałowego, nie zmieni się w związku z tą decyzją, a i nie należy spodziewać się obniżki podatków na inne nośniki energii.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Cena chleba może wz
Możliwe są cyberat
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська