Cena brexitu bez umowy. Zdrożeje wszystko – natychmiast

Należy pozbyć się złudzeń, iż Brexit bez umowy, obędzie się bez dużego wpływu na Irlandię, gdyż wpływ odczuwalny będzie właściwie natychmiast.

W jeden dzień zdrożeją wszystkie artykuły importowane w Wielkiej Brytanii, czyli płatki śniadaniowe, wędliny, czekolada, artykuły elektryczne, tekstylia, ziemniaki, przetworzona żywność oraz meble, czasopisma i książki, ale na tym nie koniec, bo zdrożeją też te, produkowane w Irlandii, do których komponenty i składniki, sprowadzane są od naszych wschodnich sąsiadów.

Irlandzkie Stowarzyszenie Rolników (IFA), ocenia, że obłożenie towarów cłami, obciąży irlandzkich klientów dodatkową kwotą w obrotach ogólnych wzrostem od 1.3 do 1,5 miliarda euro rocznie, o czym poinformują dzisiaj posłów i senatorów członkowie Stowarzyszenia.

Szef IFA Tim Cullinan powiedział:

– Dopiero teraz w naszym sektorze wiele osób budzi się i mówi, że to jest prawdziwe, ale mieszkańcy miast oraz kupujący nadal nie są tego świadomi. W przypadku braku umowy handlowej między UE a Wielką Brytanią w zaledwie 48 godzin wpływ na ceny wielu importowanych towarów konsumpcyjnych będzie widoczny i odczuwalny, a znacznie zwiększy koszty utrzymania rodziny. Zwykły konsument w tej chwili tego nie rozumie, ale wpłynie to na wszystkich w łańcuchu pokarmowym. Wszyscy będziemy mieli trudności.

Z analiz wynika, iż niezależnie od formy brexitu, najbardziej ucierpi irlandzki sektor rolno-spożywczy, a za ich pośrednictwem, kupujący. Co ważne, kiedy pojawi się umowa handlowa, Irlandia, straci na tym około 5,5 mld €, więc i to przełoży się na wzrost cen, chociaż podwyżki będą nieco niższe.

Podobnego zdania jest dyrektor Dairy Industry Ireland Conor Mulvihill, który stwierdził, że Brexit bez umowy, będzie dla Irlandii druzgocący, natomiast ten z umową, spowoduje utratę dochodów, podwyżki cen wielu towarów i wzrost bezrobocia.

Wielka Brytania jest obecnie odbiorcą 38 procent całego irlandzkiego eksportu produktów rolno-spożywczych, w tym 44 procent eksportu wołowiny, 41 procent eksportu serów, prawie 100 procent grzybów, 20 procent eksportu jagnięciny i jednej trzeciej produkowanej na wyspie wieprzowiny.

Bogdan Feręc

Źr: IFA/DII

Polska-IE: Udostępnij
Polish unemployment
Minister spraw zagra
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian