Celem zniesienia ograniczeń powinien być bezpieczny poziom dziennych przypadków

Współprzewodnicząca Socjaldemokratów Róisín Shortall wezwała rząd do dążenia do bezpiecznego poziomu dziennych przypadków Covid-19, przed podjęciem decyzji o zniesieniu obecnych ograniczeń.

Wg Shortall, sytuacja pod względem zakażeń w Irlandii, na początku powinna się ustabilizować, następnie osiągnąć poziom, który nazywany będzie niskim, a następnie dopiero, kraj powinien doczekać się obniżenia poziomu ograniczeń. Wcześniejsze działania pokazały, mówiła też posłanka Socjaldemokracji, że obniżenie poziomu obostrzeń, nie przynoszą niczego dobrego, bo liczby zaczynają szybko wzrastać.

Przemawiając w Dáil, Shortall powiedziała:

– Mamy teraz rekordowe dzienne liczby przypadków i myślę, że rząd powinien rozpoznać, jak doszliśmy do tego punktu. Wiele decyzji podjętych w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie naraziło kraj na poważne ryzyko i teraz płacimy za to bardzo wysoką cenę. Wiedzieliśmy na początku grudnia, że liczby były niebezpiecznie wysokie. Celem nadrzędnym wprowadzenia tych dodatkowych ograniczeń było zmniejszenie liczby przypadków do 50–100 dziennie. Jednak, gdy podjęto decyzję o podniesieniu poziomu do 5 w pierwszym tygodniu grudnia, mieliśmy średnio 330 przypadków dziennie. Do 18 grudnia, kiedy pozwolono na wznowienie wizyt domowych, mieliśmy dziennie 582 przypadki. Chociaż pojawienie się szczepionki jest bardzo pozytywną wiadomością, błędem rządu było mówienie o tym w czasie zniesienia ograniczeń, ponieważ dawało to ludziom fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Wpływ nowego brytyjskiego wariantu dopiero teraz zaczyna być widoczny w liczbach i nie ma gwarancji, że będziemy kontynuować spadkową trajektorię dziennych zakażeń. Decyzje muszą być oparte na realiach, sytuacji i nauce. Zamiast mówić o tygodniach lub konkretnym momencie, rząd powinien rozważyć pozostawienie ograniczeń, dopóki nie osiągniemy tego, co uważa się za bezpieczną liczbę dziennych przypadków.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: SocDem

Polska-IE: Udostępnij
Najdroższe kredyty
Wielka Brytania moż
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian