Cel znacznie poniżej założeń

Wytyczając sobie cele szczepień, rząd spodziewał się, że te osiągać będzie bez problemu, ponieważ ma możliwości podawania szczepionek.

Tu jednak problem leży w innym miejscu, bo o ile są możliwości, to nie ma samych szczepionek, co da nam efekt niższej ilości osób zaszczepionych. Zgodnie z planem, w przyszłym tygodniu, zaszczepionych w Irlandii miało być już 100 000 osób, ale z danych jasno wynika, że uda się to zaledwie w 75 lub najwyżej 85 tysiącach przypadków.

Największy problem stanowi obecnie szczepionka brytyjskiego producenta AstraZeneca, który po pierwsze boryka się z problemami z ich produktem, a niektóre z partii są kwestionowane pod względem bezpieczeństwa, ale i ilościami, jakie miał dostarczać. Do Irlandii trafić miały w tym tygodniu 52 000 pojedynczych dawek szczepionki przeciwko Covid-19, jednak dostarczono ich zaledwie 10 000, co jasno wskazuje, że braki są wręcz ogromne.

Wypowiadając się w tej kwestii, dyrektor generalny HSE dr Paul Reid powiedział:

– Poziom zaufania w tym zakresie został zachwiany.

Sama szczepionka była również przedmiotem posiedzenia, w którym uczestniczyły najwyższe władze medyczne kraju i profesor Karina Butler z Krajowego Komitetu Doradczego ds. Szczepień, przekazała na ręce zastępcy naczelnego lekarza kraju dr. Ronana Glynna, nowe zalecenia dotyczące stosowania szczepionki AstraZeneca. Szczegóły tej informacji nie zostały podane, ale wszyscy domyślają się, iż znajduje się w niej zalecenie, aby produkt Oxford/AstraZeneca, podawany był również osobom, powyżej 65 roku życia. Wcześniej szczepionka AstraZeneca, podawana była osobom z grup priorytetowych, ale do 65 roku życia.

Sprawa nie kończy się na tym, bo zaniepokojony pewnymi sprawami związanymi z AstraZeneca jest również premier Micheál Martin, który w tych dniach, chce porozmawiać z dyrektorem generalnym AstraZeneca. Podczas rozmowy szef irlandzkiego gabinetu oczekiwać będzie odpowiedzi na kilka pytań, w tym o terminowość dostaw oraz bezpieczeństwo preparatu.

Z doniesień światowych mediów wiemy, iż w przypadku wakcyny tego producenta, występują pewne niepokojące sygnały o bezpieczeństwo produktu, a u niektórych osób, po pobraniu tej szczepionki, pojawiają się skrzepy krwi. Obecnie szczepionki Oxford/AstraZeneca nie podają już Australia, Norwegia, Islandia i ostatnio Dania, a większość państw europejskich, wycofało jedną z partii, jaka trafiła do nich z Wielkiej Brytanii.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Poland files complai
Nowa IRA zaczyna daw
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian