Cel raczej nie zostanie osiągnięty

Wicepremier Leo Varadkar poinformował dzisiaj, że cel, jaki w zakresie szczepień wyznaczył sobie rząd, prawdopodobnie nie zostanie osiągnięty.

Wg Varadkara, problem stanowi szczepionka firmy Janssen, której miało dotrzeć na wyspę 470 000, a dostarczone zostanie maksymalnie 235 000. Wicepremier jest więc zdania, iż nie uda się do końca czerwca zaszczepić 82% dorosłej populacji Irlandii, ale opóźnienie, nie będzie bardzo duże i sięgnie kilku tygodni.

Słowa Varadkara wywołały burzę wśród opozycji, gdyż wypowiedziane zostały podczas posiedzenia Dáil w bloku pytań liderów. Wtedy Partia Pracy pytała, czy Varadkar pamięta swoje wcześniejsze słowa i obietnice, a w tych zapewniał, iż cel będzie osiągnięty. Sinn Féin stwierdziło, że brak szczepionek Jenssen / Johnson&Johnson oznacza, iż dostarczonych będzie ok. połowa, ale nie można wykluczyć, że będzie ich zaledwie 60 000, bo i takie doniesienia się pojawiają.

Opozycja parlamentarna pytała, czy do końca czerwca, w ogóle dotrą zakontraktowane ilości szczepionek i kraj zaszczepi przynajmniej 80% populacji?

Na to pytanie nie umiał odpowiedzieć ani Leo Varadkar, ani wspierający go minister zdrowia Stephen Donnelly, do którego posłowie także mieli szereg pytań. Lider Partii Pracy Alan Kelly stwierdził nawet, że minister zdrowia, „rzucił właśnie bombę”, która uderza w całe irlandzkie społeczeństwo.

W związku z tym tzw. masa krytyczna, zaszczepiona zostanie prawdopodobnie do połowy lub najdalej, o ile nie wystąpią dodatkowe trudności, do końca lipca. Co ciekawe, wicepremier, trochę jakby poza głównym tematem stwierdził, że niezależnie od trudności, gabinet zdąża w kierunku pełnego otwarcia kraju.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

Polska-IE: Udostępnij
„Gabinet nie zna s
Ryan chce przeprowad
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian