Były minister obawia się Revenue. Nie odprowadził podatku

Ex-minister sprawiedliwości, a obecnie poseł reprezentujący w Dáil okręg wyborczy Laois-Offaly, członek Fine Gael, przyznał się, że nie zapłacił podatku od zarobionych pieniędzy.

Były szef resortu sprawiedliwości, nie ma się chyba jednak czego obawiać, bo stał się to wiele lat temu. Kiedy młody Charlie Flanagan studiował na University College Dublin, zaproszony został, by wziął udział w kręconym właśnie w stolicy Irlandii filmie. Produkcja okazała się nie byle jaka, bo był to film „Wielki napad na pociąg/The First Great Train Robbery” z 1978 roku, a główne role zagrali w nim Sean Connery i Donald Sutherland.

Za dzień zdjęciowy, jako statysta, młody Charlie, otrzymywał ówcześnie 10 £, co jak wspomina, było znaczącą kwotą w studenckim budżecie.

Rola człowieka w wiwatującym tłumie, nie przyniosła Flanaganowi nagrody Oscara, a i jego kariera potoczyła się całkiem inaczej, więc brak sukcesów na srebrnym ekranie, pchnął go na drogę politycznej kariery. W filmie Charlie Flanagan pojawił się kilka razy, ale zawsze znajdował się wśród tłumu statystów, więc stanowił tło akcji filmu.

Poseł Charlie Flanagan:

– To była świetna zabawa i fajny film. Widziałem go dziesięć razy na przestrzeni lat i miałem okazję przedstawić go mojej rodzinie. To była dobra passa, a właściwie były to niezłe pieniądze – łączna suma 10 funtów dziennie w gotówce… Mam nadzieję, że nie słucha tego nikt z Urzędu Skarbowego, bo nie płaciłem wtedy podatku.

Flanagan wyjaśnił też, że sceny z jego udziałem, filmowane były na Heuston Station oraz na Trinity College i niedaleko Ardmore Studios w hrabstwie Wicklow.

Wspominając tamte dni, były minister dodał:

– Powiedziano nam, żebyśmy się nie golili przez kilka dni wcześniej i kazano nam ubrać się w strój, który może być postrzegany, jako strój z końca XIX wieku. Miałem wtedy kurtkę Magee…, która pasowała kolorystycznie do ziemi. Sean Connery był wtedy gwiazdą ze względu na filmy o Bondzie. Oczywiście nie miałem okazji zrobić sobie z nim selfie, nie rozmawiałem z nim w dużym stopniu. W filmie wystąpiła także Lesley-Anne Down, która była wówczas ulubienicą Irlandii, ponieważ serial „Upstairs Downstairs” był hitem telewizyjnym.

Kończąc swoją opowieść, Charlie Flanagan powiedział, że jego kariera w filmie nie była długotrwała, a i nie otrzymał później zbyt wielu propozycji o innych reżyserów.

*

Dla wielbicieli tego filmu, Chalie Flanagan może być powodem, by produkcję obejrzeć jeszcze raz i spróbować odnaleźć wśród statystów, późniejszego ministra sprawiedliwości w irlandzkim rządzie.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij
Storm Alex uderzy w
KOSZALIŃSCY KRYMINA
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian