Była sobie „Zielona lista”

Kontrowersyjna „Zielona lista”, która wskazywała kraje, z których po powrocie, nie obowiązywała 14-dniowa kwarantanna, zostanie zaktualizowana w najbliższy poniedziałek.

Aktualizacja to lekkie nadużycie, ponieważ właśnie w poniedziałek, „Zielona lista” przestaje istnieć, czyli nie będzie na niej żadnego kraju. Decyzja o zniesieniu możliwości powrotu do Irlandii bez późniejszej izolacji podjęta została dzisiaj na podstawie danych z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), a te mówią o ilości zakażeń koronawirusem w poszczególnych państwach Unii Europejskiej.  

Informację o wyłączeniu wszystkich państw z „Zielonej listy”, potwierdza Departament Spraw Zagranicznych Republiki Irlandii, który podkreśla, iż w całej UE, sytuacja wirusowa znacznie się pogorszyła, co jest podstawą do wprowadzenia ostrzejszych zasad, jakie obowiązywać będą po powrocie na wyspę.

Kolejna aktualizacja „Zielonej listy” nastąpi za tydzień, a ewentualne zmiany, wejdą w życie w kolejny poniedziałek. Już 13 października zasady podróżowania i powrotów do państw zamieszkania, określać będzie polityka podróży uzgodniona przez Radę Ministrów Unii Europejskiej. Wtedy, w każdym kraju UE, powinny obowiązywać takie same przepisy dotyczące podróży po UE.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Foreign Affairs

Polska-IE: Udostępnij
Cały kraj w strefac
CHCIAŁ UNIKNĄĆ KO
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian