Budżet uderzy w palaczy, ale nie wzrośnie wiek emerytalny

Dzisiejsza prezentacja budżetu przyniosła kilka nieprzyjemnych informacji, a jedną z nich, oprócz zmian w niektórych podatkach, jest podwyżka cen papierosów.

Jak powiedział minister finansów Paschal Donohoe, w przyszłym roku palacze będą musieli zapłacić więcej. Od 1 stycznia 2021 roku jedna paczka papierosów zdrożeje o 50 centów, co oznacza, że minimalna cena 20 sztuk papierosów wynosić będzie 14 €.

Kolejną nowością była zapowiedź, która dotyczy wszystkich pracujących, chociaż najbardziej zainteresują się nią osoby kończące swoją aktywność zawodową.

Minister wydatków i reform Michael McGrath powiedział w Dáil, że planowane w przyszłym roku podniesienie wieku emerytalnego, zostanie odsunięte w czasie. W związku z tym w przyszłym roku obowiązywać będą dokładnie takie same zasady przechodzenia na emeryturę, z jakimi mamy do czynienia obecnie.

Minister McGrath dodał, że podniesienie wieku emerytalnego, nie nastąpi wcześniej, niż swojej opinii w tej sprawie nie wyda Komisja Emerytalna. Na koniec mała glossa, ponieważ Komisję Emerytalną, należy dopiero utworzyć.

Bogdan Feręc

Źr: Oireachtas TV

Polska-IE: Udostępnij
Unijny system ograni
Więcej dzieci otrzy
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian