Budżet skorzystał na podatkach

Jak się okazało, wpływy podatkowe w pierwszym kwartale tego roku były wyższe od oczekiwań i były też wyższe od ubiegłorocznych.

W pierwszych trzech miesiącach roku udało się zebrać z podatków 17,2 mld €, więc o 32% więcej, niż było to w tym samym okresie roku ubiegłego. Oznacza to, że budżet otrzymał o 4,2 mld € więcej niż przed rokiem, co potwierdza Departament Finansów oraz Departament Wydatków i Reform.

Wpływ na wyższe dochody państwa miał podatek VAT, który zwiększał się wraz z rosnącymi cenami, ale i wyższe były wpływ z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych i z osobistych podatków dochodowych.

Co ciekawe, nadwyżka podatkowa dała efekt zamknięcia w pierwszym kwartale tego roku deficytu finansów publicznych, a państwowa kasa bogatsza była o 3 mld €, czyli wcześniejsze prognozy zostały przekroczone znacznie. Przychody państwa brutto do końca marca wyniosły 23,8 mld €, czyli były wyższe o 15% od tych z roku poprzedniego.

Wydaje się, że tak samo dziać się będzie w miesiącach kolejnych i to też za sprawą znacznie wyższych wpływów z podatku VAT i akcyz, więc gabinetowi jest na rękę fakt, że inflacja w kraju rośnie, bo ma teraz znacznie więcej podatkowych pieniędzy, jakie płyną nieprzerwanym strumieniem do Skarbu Państwa.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Finance

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia nie płaci
Irlandia nie wyśle
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська