Budowlańcy wracają do pracy. Czy wszyscy?

Federacja Przemysłu Budowlanego w Irlandii poinformowała, iż o ile dzisiaj do pracy powróci część pracowników budowlanych, to nie stanie się tak we wszystkich przypadkach.

Z całą pewnością do pracy wrócą dzisiaj budowlańcy, którzy pracują na zewnątrz, a to oznacza, że zaledwie 25% osób zatrudnionych w przemyśle budowlanym będzie mogła ponownie rozpocząć pracę. Do swoich poprzednich zajęć nadal nie będą mogły wrócić jeszcze osoby pracujące na budowach wewnątrz budynków, a tych spodziewać się można na placach budów w drugim etapie odmrażania gospodarki.

Dyrektor the Construction Industry Federation Tom Parlon powiedział, iż spodziewa się powrotu do pracy od 20 do 25 procent budowlańców, a jak dodał, po pandemii, „nie będzie to już ten sam biznes”.

Trochę inaczej do uruchamiania gospodarki podchodzi Irlandzka Izba Handlowa, bo ta spodziewa się, że sklepy detaliczne dosyć szybko odbudują swoją wcześniejszą bazę klientów, a i powrót do normalności przebiegać będzie sprawnie, chociaż nie ma pewności, czy obędzie się to bez strat. Z zapowiedzi niektórych sektorów handlu detalicznego i hurtowego wynika, iż prowadzone są obecnie analizy zapotrzebowania na ręce do pracy. Pierwsze sygnały mówią, że ogólnie pojmowany irlandzki handel, utracić może ok. 10% ze wcześniejszych stanowisk pracy, co z całą pewnością przełoży się na wzrost, może nawet długoterminowy bezrobocia.

Wszystko zależeć będzie jednak od procesu odmrażania gospodarczego kraju, a stanie się wypadkową stopy zatrudnienia w innych sektorach przemysłu.

Bogdan Feręc

Źr: The Construction Industry Federation/Chambers Ireland

Polska-IE: Udostępnij...
Trzy kroki znoszenia
Dobry czas na prace
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish