Brytyjski rząd musi przestać używać sloganów i wywiązać się ze swoich międzynarodowych zobowiązań wynikających z protokołu NI

Europoseł Kelleher skomentował sprawę w odpowiedzi na ostatnie komentarze Lorda Frosta dotyczące wdrażania protokołu NI.

Billy Kelleher:

– Rząd brytyjski musi wywiązać się z zobowiązań, które wynegocjował, kiedy podpisał i uzyskał zgodę brytyjskiego parlamentu na protokół NI. Szczerze mówiąc, jestem zdenerwowany postawą niektórych wyższych ministrów rządu Wielkiej Brytanii, jeśli chodzi o protokół. Opierając się na komentarzach pochodzących z samego szczytu rządu brytyjskiego, można by pomyśleć, że sprzeciwiali się protokołowi od samego początku i próbowali powstrzymać przekazywanie go w Westminsterze. Wszyscy mieliśmy nadzieję, że po „zakończeniu Brexitu”, rząd i partia oraz Boris Johnson, zrezygnują z niektórych haseł. Niestety, okazało się, że tak nie jest. Na stole pojawiły się lepsze opcje dla Irlandii Północnej, ale pan Johnson i jego sojusznicy w ERG storpedowali je wiele lat temu. Są problemy techniczne z protokołem i trzeba je przećwiczyć. Należy to zrobić na poziomie niepolitycznym. Nie każdą kwestię trzeba podnosić do poziomu międzynarodowego kryzysu politycznego. UE chce, aby protokół i szersza umowa o handlu i współpracy zadziałały. Nikt nie chce, aby stosunki UE – Wielka Brytania uległy dalszemu pogorszeniu, ale musimy zobaczyć zdrowy rozsądek ze strony brytyjskiej. Fakty są ważne. Protokół jest częścią międzynarodowego porozumienia. Obie strony muszą wywiązać się ze zobowiązań. Nie ma innego wyjścia, zacząć od nowa…, to nie leży w niczyim interesie.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: MEP Billy Kelleher

Polska-IE: Udostępnij
Irlandzki program sz
Radni chcą podwyżk
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian