Brytyjczycy z zakazem lotów przez Irlandię

Kiedy okazało się, że mieszkańcy Wielkiej Brytanii, zaczęli omijać przepisy obowiązujące w ich kraju i przez Irlandię kierowali się do miejsc wypoczynku, rozpoczęły się działania rządów obu państw, aby ten proceder zablokować.

Tak właśnie się dzieje i po serii rozmów telefonicznych, ministrowie spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii oraz Irlandii ustalili, że zablokują możliwość podróży turystycznych dla osób z UK. Poinformował o tym minister spraw zagranicznych Simon Coveney, który dodał, że okres nadużyć w zakresie braku poszanowania prawa do podróży w czasie pandemii, właśnie się kończy.

Drzwi zostaną zamknięte”, powiedział Coveney, ale co istotne, mieszkańcy Wielkiej Brytanii, nie utracą prawa do podróżowania na naszą wyspę, więc nadal będą mogli się tutaj pojawiać, o ile będą mieli ze sobą negatywny wynik testu PCR.

W tym zakresie Ministerstwo Spraw Zagranicznych współpracować będzie z liniami lotniczymi, aby ustalić, które z podróży są wyłącznie odwiedzinami na Zielonej Wyspie, a które tranzytem. Co więcej, pasażerowie z UK, proszeni będą, aby niezależnie od posiadanego testu PCR, izolować się po przylocie do Irlandii przez 5 dni, czyli do czasu przeprowadzenia kolejnego testu w kierunku koronawirusa, co też zniechęcać ma ich do podróży poza granice Irlandii.

Minister Coveney zapowiedział jednocześnie, iż irlandzki gabinet, udostępniać będzie rządowi w Londynie informacje o pasażerach, którzy pojawili się w Dublinie, a ich podróż zakończyć ma się w Królestwie. Władze Wielkiej Brytanii, na tej podstawie będą mogły ustalić, czy podróżny pojawiający się w Albionie, był tylko w Republice, czy może na zakazanych wczasach. Londyn będzie też wiedział, z jakiego państwa przybywa podróżny, więc będzie mógł wyciągnąć konsekwencje, jeżeli okaże się, że był to kraj, do którego z UK, obowiązuje zakaz podróżowania.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Foreign Affairs

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Emerytura niższa o
Porada pogodowa na n
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian