Brytyjczycy w strefie Azji i Pacyfiku

Wielka Brytania nie chciała być w Unii Europejskiej, ale zauważyła korzyści w dołączeniu do innego bloku i wkrótce złoży formalny wniosek o przyjęcie jej do Asia-Pacific Economic Cooperation.

Partnerstwo Gospodarcze Azji i Pacyfiku powstało w 1989 roku, ale dopiero teraz zaczyna zyskiwać na znaczeniu, kiedy dołączają do niego kolejne państwa. Obecnie w APEC zrzeszonych jest 21 państw, w tym Australia, Kanada, Chile, Japonia, Meksyk i Wietnam, a w niedługim czasie, bo zająć na to około roku, dołączy dni nich Wielka Brytania. Taki plan na rozwój swojego kraju zaprezentował premier Zjednoczonego Królestwa Boris Johnson.

Wg brytyjskiego premiera, przystąpienie do Kompleksowej i Progresywnej Umowy o Partnerstwie Trans-pacyficznym (CPTPP), które powstało w 2019 roku, będzie miało bardzo dobry wpływ na gospodarkę Wielkiej Brytanii, a ona sama, stanie się wartością dodaną do APEC. Szef z Downing Street twierdzi również, że to jeden z trzech układów, w jakie zamierza zaangażować się Albion, który po wyjściu z Unii Europejskiej, może tworzyć niezależne sojusze gospodarcze.

Boris Johnson uważa, że korzyści, jakie przyniosą nowe porozumienia, dadzą wiele dobrych zmian i będą doskonale odbierane przez Brytyjczyków.

Boris Johnson:

– Rok po naszym wyjściu z UE stworzymy nowe partnerstwa, które przyniosą ogromne korzyści gospodarcze mieszkańcom Wielkiej Brytanii. Ubieganie się o bycie pierwszym nowym krajem, który dołączył do CPTPP, jest dowodem naszej ambicji prowadzenia interesów na najlepszych warunkach z naszymi przyjaciółmi i partnerami na całym świecie oraz bycia entuzjastycznym mistrzem globalnego wolnego handlu.

Negocjacje w sprawie przyjęcia UK do CPTPP mają rozpocząć się jeszcze w tym roku, powiedziała brytyjska sekretarz handlu międzynarodowego Liz Truss. Wg minister Truss, to kontynuacja rozwoju, jaki zapoczątkowany został umowami z Japonią i Kanadą, po opuszczeniu unijnego bloku.

Liz Truss:

– Będzie to oznaczać niższe cła dla producentów samochodów i whisky, a także lepszy dostęp dla naszych znakomitych usługodawców, zapewniając wysokiej jakości miejsca pracy i większy dobrobyt ludziom w kraju.

CPTPP usunęło bariery handlowe wśród 11 państw, reprezentujących prawie 500 milionów konsumentów w regionie Azji i Pacyfiku, aby przeciwdziałać rosnącemu wpływowi gospodarczemu Chin. W 2017 roku, za rządów Baracka Obamy, USA deklarowały chęć przystąpienia do bloku, ale pomysł ten odrzucił prezydent Donald Trump, który całkowicie wycofał się z deklaracji.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Prawie 100% zaproszo
Chwilowa, czy stała
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian