Brytyjczycy na miejscu, nie na wynos

Brexit odbija się czkawką mieszkańcom Królestwa oraz podróżnym z tego kraju, którzy nie mogą już podróżować bez żadnych problemów po Unii Europejskiej, a przekonali się o tym poddani królowej Elżbiety II na holenderskiej granicy, ale nie tylko oni.

Funkcjonariusze celni z Holandii zażądali, aby osoby przybywające z Wielkiej Brytanii, pozbyły się wszelkiej żywności, jaką posiadają przy sobie, w tym kanapek i przetworów do własnego spożycia. Jedzenie musieli oddawać kierowcy samochodów osobowych i ciężarowych, którzy zjechali z promu z Wielkiej Brytanii, a celnicy tłumaczyli, że tak nakazują nowe przepisy. Holenderski Urząd Celny (Douane) tłumaczy, że w związku z przepisami o bezpieczeństwie żywności, osoby z kraju trzeciego, nie mogą wwozić na teren Unii Europejskie żadnych przetworów spożywczych bez świadectwa pochodzenia i bezpieczeństwa żywności.

Przypadek miał miejsce w porcie Hook of Holland, a o sprawie poinformował holenderski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny Avrotros.

Jak informują tamtejsze media, celnicy starali się tłumaczyć zaistniałą sytuację, przepraszali, ale zasłaniali się wytycznymi, jakie zobowiązywały ich do takiego postępowania. Jeden z urzędników celnych miał powiedzieć do polskiego kierowcy: Witamy w Brexicie, proszę pana… przepraszam.

Nasz rodak miał wtedy zapytać, czy może zjeść wędlinę z kanapek, a zostawić celnikowi chleb? Tu jednak urzędnik był nieugięty i nakazał zostawić wszystko. Inni kierowcy oddać musieli przetwory rybne, w tym konserwy, ale również wszelkie inne przetwory, wiec także nabiał.

Holenderski Urząd ceny kieruje się przepisem, który mówi, że od 1 stycznia 2021 roku, na teren Unii Europejskiej, zabronione jest wwożenie jakiejkolwiek żywności zawierającej mięso lub nabiał, nawet do użytku osobistego.

W tej kwestii poprosimy o więcej informacji redakcję Studia Londyn Radia Wnet i jej szefa Alexa Sławińskiego, aby sprawdził, czy Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii, a udający się do Polski w odwiedziny lub powracający, lub rodziny odwiedzające polskich rezydentów w UK, również poddawani będą takim rygorom np. na lotniskach?

Bogdan Feręc

Źr: Avrotros/RTE

Zdj: EPA

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Puste półki u nasz
Chude lata strefy eu
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian