Bruksela chce nałożyć karę finansową na Irlandię

Wg brukselskich urzędników, Irlandia nie wprowadziła w odpowiednim czasie przepisów o dostosowaniu się dostawców usług przesyłu strumieniowego online do nowych zasad, co może skutkować ukaraniem wyspy.

Wniosek w tej sprawie trafił już do Sądu Najwyższego UE, a w tym gronie znalazły się jeszcze cztery inne państwa unijne. Komisja Europejska uważa, iż Irlandia, nie trzyma się terminów, jakie dotyczą wprowadzenia nowego prawa dot. usług strumieniowych, a miało to nastąpić już we wrześniu 2020 roku.

We wniosku mówi się o karze finansowej, ale i sankcjach finansowych, jakie powinien zastosować Sąd Najwyższy UE wobec opornych państw, ale pojawiają się też argumenty stron oskarżonych, więc proces wcale nie musi toczyć się gładko.

W przypadku Irlandii unijna dyrektywa może być wprowadzona w inny sposób, bo zamiast realizować kontrowersyjne zapisy, a te powstały już w 2018 roku i wiele państw zgłaszało ówcześnie swoje zastrzeżenia, można na polu krajowym wprowadzić nowe zasady bezpieczeństwa w Internecie, również dotyczące treści przeznaczonych dla dzieci, co zagwarantuje realizację dyrektywy o usługach multimedialnych AVMSD.

Irlandia zapowiedziała, że dostosuje swoje prawo do nowych przepisów UE jeszcze tego lata, a nowe regulacje przesłane zostały do obu izb irlandzkiego parlamentu i opracowywane są przez odpowiednie komisje.

Jak zaznacza Komisja Europejska, nie może być dalszych opóźnień we wprowadzaniu nowych regulacji, bo mają one na celu:

– Stworzenie bezpieczniejszego, sprawiedliwszego i bardziej zróżnicowanego krajobrazu audiowizualnego. Wzmacniają ochronę widzów, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa osób najbardziej narażonych, takich jak nieletni, rozszerzają zasady dotyczące nielegalnych i szkodliwych treści na platformy udostępniania wideo oraz wspierają różnorodność kulturową w mediach audiowizualnych.

Wraz z Irlandią wniosku o ukaranie za brak implementowania do prawa krajowego przepisów unijnych doczekały się też Czechy, Rumunia, Słowacja i Hiszpania.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandzkie firmy ska
Irlandia będzie osk
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська