Brexitowy ból głowy Johnsona. Pelosi mówi stanowcze „nie”

Prowadzący politykę podgrzewania atmosfery premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, powinien chyba zastanowić się nad swoim postępowaniem, gdyż właśnie nadeszło bardzo ważne dla niego ostrzeżenie.

Takie sygnały w kierunku rządu w Londynie wysyłane były już wcześniej, ale po ostatnich wydarzeniach, czyli zapowiedzi wprowadzenia przepisów na poziomie krajowym, które odrzucają protokół irlandzki, przybrały na sile i przewodnicząca Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej Nancy Pelosi, dała wyraźny sygnał, że Wielka Brytania, nie może liczyć na podpisanie i realizację umów handlowych z USA, jeżeli Londyn zerwie porozumienie, jakie podpisane zostało z Brukselą.

Nancy Pelosi dodała, że „nie ma absolutnie żadnych szans” na współpracę, o ile Wielka Brytania zerwie traktat. Przewodnicząca Izby Reprezentantów stwierdziła też, że Kongres USA, nie zgodzi się na podpisanie żadnej umowy gospodarczej z Wielką Brytanią, o ile działania władz w Londynie, „zagrażać będą porozumieniu pokojowemu w Irlandii Północnej”.

Nancy Pelosi:

– Porozumienie wielkopiątkowe jest podstawą pokoju w Irlandii Północnej i inspiracją dla całego świata. Niezależnie od formy, Brexit nie może zagrozić porozumieniu wielkopiątkowemu, w tym stabilności, jaką zapewnia niewidzialna i pozbawiona tarć granica między Republiką Irlandii a Irlandią Północną. Wielka Brytania musi przestrzegać protokołu dotyczącego Irlandii Północnej podpisanego z UE, aby zapewnić swobodny przepływ towarów przez granicę. Jeśli Wielka Brytania naruszy ten międzynarodowy traktat, a Brexit podważy porozumienie zawarte w Wielki Piątek, nie będzie absolutnie żadnej szansy na przyjęcie przez Kongres umowy handlowej między USA a Wielką Brytanią. Porozumienie wielkopiątkowe jest cenione przez naród amerykański i będzie dumnie bronione w Kongres Stanów Zjednoczonych.

To nie koniec złych informacji dla premiera Johnsona, ponieważ Unia Europejska zapowiedziała, że w związku z planami Downing Street uchylenia wynegocjowanych porozumień, może wystąpić na drogę prawną, co postawi Wielką Brytanię przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości.

*

Co to wszystko oznacza? Problemy gospodarcze Wielkiej Brytanii na wysokim poziomie, bo zablokuje możliwość zawierania nowych umów handlowych Brytyjczyków z Amerykanami, a takimi zachęcał rząd w Londynie prezydent Donald Trump. Oznacza też blokadę Wielkiej Brytanii na poziomie handlowym z innymi państwami, a i obniżenie jej wiarygodności na świecie, co może przyczynić się do globalnego ostracyzmu, jaki dotknie Królestwo pod rządami Borisa Johnsona. W każdym razie gabinet na Downing Street, powinien teraz jeszcze raz przemyśleć swoje działania, o ile, nie chce wpędzić kraju w izolację.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times/FoxNews

Polska-IE: Udostępnij
Nowy system covidowy
Garda jest bezsilna
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian