Brexit zauważyli posłowie Fine Gael. Przynajmniej jeden

Po wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Simona Coveneya przebudzili się posłowie Fine Gael, którzy w końcu zauważyli, że Brexit, jest niezwykle groźnym wydarzeniem dla gospodarki Irlandii.

Pewnym usprawiedliwieniem może być fakt, że nie było jasności w rozmowach na linii Londyn – Bruksela, ale po ostatnich oświadczeniach, jakie ujrzały światło dzienne, nie ma raczej nadziei, na porozumienie, więc Brexit, a właściwie umowa handlowa, nie doczeka się jej utworzenia i realizacji.

W tej sprawie wypowiedział się poseł Fine Gael Neale Richmond, który stwierdził:

– Ponieważ zbliżamy się do nowej fazy w naszych stosunkach ze Zjednoczonym Królestwem, rząd musi nadać priorytet relacjom anglo-irlandzkim. Ze względu na naszą wspólną granicę, nasze wspólne zobowiązanie do przestrzegania porozumienia wielkopiątkowego i nasze powiązania handlowe o wartości ponad 1 miliarda euro tygodniowo, stosunki anglo-irlandzkie są niezbędne i muszą być utrzymywane i rozszerzane w miarę postępów w naszym pobrexitowym związku. Teraz gdy Wielka Brytania opuściła UE, weszliśmy w nowy etap naszych stosunków, w którym należy wprowadzić nowe struktury, aby zapewnić rozwój tych stosunków. Absolutnie nie możemy powrócić do czasów sporadycznych kontaktów między Irlandią a Wielką Brytanią. Chociaż o stosunkach handlowych i wielu innych kwestiach decyduje Unia Europejska – Wielka Brytania, Irlandia ma wyjątkową okazję do nawiązania specjalnych stosunków dwustronnych z Wielką Brytanią, głównie poprzez instytucje Porozumienia Wielkopiątkowego. Należy intensywnie dążyć do tych opcji. Program dla rządu zobowiązuje się do strategicznego przeglądu stosunków brytyjsko-irlandzkich w latach 2020/2021. Nowy rząd musi nadać temu priorytetowi i powinien mieć na celu nie tylko utrzymanie istniejących stosunków, ale także ich rozszerzenie. Brytyjsko-Irlandzkie Stowarzyszenie Parlamentarne, Międzyparlamentarne Stowarzyszenie Północ-Południe, Rada Ministerialna Północ-Południe i Rada Brytyjsko-Irlandzka to kluczowe ogniwa między naszymi krajami. Nasze zaangażowanie w te organizacje musi znajdować się na pierwszym miejscu w naszych stosunkach z Wielką Brytanią. To dzięki naszemu zaangażowaniu w te organizacje, nasze relacje stają się silniejsze. Ponieważ Irlandia chce nawiązać nowe stosunki z innymi państwami członkowskimi UE, a nawet z krajami spoza UE, nie możemy zapominać o naszych stosunkach z naszym najbliższym sąsiadem. Po otwarciu planowany konsulat w północnej Anglii, rejonie blisko związanym z Irlandią, będzie wyraźnym przykładem naszego zaangażowania w te stosunki. Wraz ze zbliżającym się końcem okresu przejściowego Brexitu, im szybciej nastąpi strategiczny przegląd stosunków brytyjsko-irlandzkich, tym lepiej. Nasze stosunki z Wielką Brytanią z pewnością zostały przetestowane w ciągu ostatnich czterech lat, ale solidne podstawy pozwoliły na ich rozwój, tak jak będzie w przyszłości.

Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Polska-IE: Udostępnij
Państwo będzie mus
Sinn Féin chce komp
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian