Brexit – runda czwarta. Efektów rozmów handlowych brak

Bez przełomu kończy się kolejna runda negocjacyjna pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią w sprawie umowy handlowej.

Źródła unijne donoszą, że sprawy nie posunęły się do przodu, ponieważ brytyjscy negocjatorzy utwardzili swoje stanowisko, a i nie było odpowiedzi na propozycje ze strony Brukseli. AFP z kolei donosi, że strony nie spodziewają się też przełomu w tej sprawie najbliższych tygodniach, a to powoduje wzrost napięcia i możliwe późniejsze perturbacje handlowe.

Z niepokojem na tę rundę rozmów patrzył Dublin, któremu zależy na wynegocjowaniu umowy handlowej lub przesunięciu wyjścia przez Brytyjczyków z unii celnej, ale jak wiemy z zapowiedzi irlandzkiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, nie za wszelką cenę.

Unia Europejska ponowiła swoją propozycję, aby na Downing Street rozważono możliwość przesunięcia terminu wyjścia z unii celnej, co pozwoli na rozciągnięcie negocjacyjnego czasu, a to z całą pewnością da większe szanse na pozytywny dla wszystkich wynik. Niestety i w tym zakresie nie ma dobrych informacji, więc coraz większymi krokami zbliżamy się do twardej formy brexitu, czyli wyjścia Zjednoczonego Królestwa bez umowy handlowej.

Dla Irlandii będzie to cios ekonomiczny, który dodatkowo wpłynie na jej gospodarkę, a ta dotknięta pandemicznym kryzysem, jeszcze dotkliwiej może odczuć, zapaść rynkową.

Komentatorzy AFP spodziewają się też, iż o ile w najbliższych dwóch miesiącach, nie dojdzie do zbliżenia stanowisk na linii Bruksela – Londyn, to w takim przypadku rozpocznie się ponowny odpływ zagranicznych koncernów z sąsiedniej wyspy. Takie kroki zapowiadają producenci samochodów, którzy mają swoje montownie w Wielkiej Brytanii, w tym Nissan zatrudniający w UK ponad 7000 osób, ale i przynajmniej dwie duże centrale bankowe potwierdziły plany wyjścia, a te zatrudniają w swoich brytyjskich oddziałach prawie 4000 pracowników.

Bogdan Feręc

Źr: AFP

Polska-IE: Udostępnij...
Mniej bezdomnych. Cz
Irlandia była bardz
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish