Brexit odnowił spór o wody terytorialne

W poniedziałek wieczorem na wodach w okolicy wysepki Rockall doszło do incydentu z udziałem irlandzkich rybaków i brytyjskiego okrętu patrolowego.

Wysepka położona jest na Północnym Atlantyku, a od wielu lat była punktem spornym, chociaż częściowo zawieszonym, kiedy wody te były terytorium wspólnym Unii Europejskiej. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE spór odżył i władze Królestwa powróciły do swojej dawnej polityki, więc uważają, że nikt oprócz nich lub za specjalnym zezwoleniem, nie może łowić w pasie 12 mil morskich od tego skrawka lądu.

Dlatego załoga łodzi patrolowej „Marine Scotland”, weszła na pokład łodzi rybackiej z Donegal i poinformowała rybaków, że nie mogą łowić w tym rejonie.

Problem jest dosyć poważny, ponieważ Republika Irlandii, nigdy nie uznała roszczeń Wielkiej Brytanii wobec tej skały, co jest zarzewiem konfliktu od wielu lat. Departament Spraw Zagranicznych poinformował, iż skontaktował się już z władzami Królestwa, wyrażając zaniepokojenie w kwestii zaistniałego incydentu.

Rzecznik irlandzkiego MSZ powiedział, iż irlandzkie władze, „świadome są kontaktu okrętu patrolowego z irlandzką łodzią rybacką”, a także dodał, że skontaktowano się w tej kwestii z władzami w Londynie i Edynburgu.

Spór o położoną w odległości 400 kilometrów od wybrzeża Donegal wysepkę, toczy się od lat, a podstawą stał się dokument z 18 września 1955 r., kiedy Wielka Brytania formalnie przejęła Rockall w imieniu brytyjskiej Korony. Ostateczna aneksja nastąpiła na mocy ustawy Island of Rockall Act z 1972 r.

Co w tym sporze ważne, Republika, nigdy nie uznała tego dokumentu, ale i nie czyniła żadnych kroków, aby domagać się suwerenności wyspy dla siebie. Irlandia uznaje, że wody wokół Rockall, są wodami międzynarodowymi i rybacy z Zielonej Wyspy, mają prawo łowić w tej okolicy.

Spór o ten kawałek kamienia, a może bardziej wody go okalające, jest międzynarodowy, bo oprócz Brytyjczyków, którzy roszczą sobie do nich prawo, o przejęcie pełnej kontroli nad tym miejscem starali się też Duńczycy i Islandczycy.

Obecnie, toczą się rozmowy na szczeblu rządowym, a gabinet w Dublinie, zażądał wyjaśnień od rządu Borisa Johnsona i gabinetu Nicoli Sturgeon.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Foreign Affairs/ Newstalk

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Rząd musi sfinansow
Ryanair notuje ogrom
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian