Brexit nie wpłynie na podróże

Kwestie brexitowe odeszły w ostatnich tygodniach na plan dalszy, ale temat wciąż jest gorący, chociaż skrył się w zaciszach politycznych gabinetów.

Kolejny rozdział Brexitu będzie pisał się dzisiaj i będzie pisał się dosłownie, ponieważ właśnie 8 maja 2019 roku podpisana zostanie umowa dwustronna między Wielką Brytanią a Republiką Irlandii. Umowa dotyczy Common Travel Area (CTA), czyli obszaru wolnych podróży, a zapisy CTA, nadal będą obowiązujące, nawet po wyjściu Brytyjczyków z Unii Europejskiej.

Umowę między rządami obu państw podpiszą w Londynie ze strony brytyjskiej minister David Lidington, a ze strony irlandzkiej wicepremier Simon Coveney. Umowa jest bardzo ważna i to w równym stopniu dla Brytyjczyków, jak i Irlandczyków, bo regulować będzie oprócz możliwości nieskrępowanego podróżowania pomiędzy wyspami, kwestie dostępu do ubezpieczenia społecznego, usług zdrowotnych, ale i edukacji.

Umowę można uważać za pierwszy bardzo ważny krok w regulacji stosunków pobrexitowych pomiędzy oboma wyspiarskimi krajami, a to za sprawą nadal toczących się rozmów, które zabezpieczyć mają gospodarki tych państw przed zgubnym wpływem wyjścia Brytyjczyków z Unii Europejskiej.

Z informacji, jakie do nas docierają panowie Lidington i Coveney rozmawiać będą też o utrzymaniu wymiany handlowej oraz o toczących się  w Królestwie rozmowach pomiędzy Partią Pracy i Partią Konserwatywną, a te mają doprowadzić do przyjęcia umowy, jaką wynegocjował brytyjski rząd.

W tej sprawie wydaje się, że wszystko zmierza w dobrym kierunku, jednak nie obędzie się bez strat dla torysów, którzy albo będą musieli podzielić się władzą, albo ją oddać na rzecz laburzystów, chociaż tego Theresa May chciałaby uniknąć.

Dalsze rozmowy na linii Dublin-Londyn, będą kontynuowane po podpisaniu dzisiejszej umowy, a dotyczyć mają handlu, usług i współpracy międzynarodowej, w tym utrzymania otwartej granicy z Irlandią Północną.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/Gov.UK

Podziel się:

Kobiety z Irlandii c
Mieszkania droższe
Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn