Brexit nie może odrzucać porozumienia wielkopiątkowego, „to byłoby szaleństwem”

Współpracujący z Torysami konserwatysta lord Cormack powiedział, że rząd Wielkiej Brytanii, powinien uczynić wszystko, by ochronić porozumienie z Wielkiego Piątku.

Brak takiej ochrony lub brak działań w tym zakresie, „byłoby aktem najwyższego stopnia głupoty”, przynajmniej w zakresie kontrowersyjnej umowy brexitowej. Lord Cormack ostrzegł, że zmiany w umowie wyjściowej, doprowadzić mogą do odrzucenia postanowień wielkopiątkowych, a to, stworzy twardą granicę na irlandzkiej wyspie, co w konsekwencji aktywizować będzie koła republikańskie i dysydenckie.

Ważne jest teraz, mówił dalej lord Cormack, aby Wielka Brytania, nie zrobiła niczego, co doprowadzi do ponownego ustanowienia twardej granicy.

Lord baron Patrick Thomas Cormack:

-Byłoby wielkim szaleństwem, gdyby cokolwiek, co zrobiliśmy w Westminsterze, zagroziło ciągłości porozumienia wielkopiątkowego. Jest absolutnie niezbędne, aby każdy z nas wiedział to podczas powiedzeń parlamentu, zarówno w obozie zwolenników, jak i przeciwników. Wprowadzenie twardej granicy, nie ma nic wspólnego z tym, czy jesteś po stronie Brexitu, czy po stronie pozostania w Unii Europejskiej.

To już kolejny głos wewnątrz brytyjskiego parlamentu, który mówi, że pewne rozwiązania, jakie zaproponowało, ale i wciąż proponuje Downing Street, nie są odpowiednie, więc jeżeli dotyczą rynku wewnętrznego UK, zawsze muszą wiązać się z Irlandią Północną i chronić porozumienie wielkopiątkowe. W przeciwnym przypadku – powrót twardej granicy jest prawie pewien, a konsekwencją może być, powrót broni i przemocy na północnoirlandzkie ulice.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Szczepionka, nie bę
Dostawcy energii nie
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian