Brexit bez umowy – to morderstwo Irlandii

Irlandzka Rada Doradcza ds. Podatkowych (Ifac) ostrzega, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, Irlandię może dużo kosztować.

Dzisiaj późnym popołudniem rozpocząć mają się w Brukseli rozmowy pomiędzy Ursulą von der Leyen a Borisem Johnsonem, a szefowa Komisji Europejskiej i premier Zjednoczonego Królestwa, rozmawiać będą o możliwości podpisania umowy handlowej. Co istotne w tej sprawie, Wielka Brytania zgodziła się na wycofanie kontrowersyjnych zapisów, które groziły złamaniem prawa i odejściem od protokołu irlandzkiego, a to otwiera nowe możliwości oraz daje nikłą szansę na porozumienie.

Jak stwierdził minister spraw zagranicznych Simon Coveney, to krok w dobrym kierunku, ale nie można jeszcze mówić o jakimkolwiek sukcesie. Pozytywne jest to, że Irlandia Północna, pozostanie, nawet po twardym brexicie, na wspólnym europejskim rynku, a to daje pewne dodatkowe korzyści Republice.

IFAC jest jednak zdania, że nic nie jest przesądzone, czyli Irlandia, musi być gotowa na wszelkie scenariusze, a w najgorszym z możliwych, Brexit pociągnie ją na dno. Wg Irlandzkiej Rady Doradczej ds. Podatkowych Brexit, o ile odbędzie się bez umowy, kosztować będzie wyspę 21 miliardów euro, a Produkt Krajowy Brutto, obniży się o 6 punktów procentowych.

*

Z tego wynika, że do dziury budżetowej wywołanej pandemią koronawirusa, dołączyć może kolejna, związana z brexitem, więc ogółem, zadłużenie Irlandii przekroczy znacznie 40 miliardów euro, a z tym, nie poradzi sobie żadna gospodarka. Co taka sytuacja oznacza dla zwykłych zjadaczy chleba? Brak obniżek podatków, utrzymanie ich na wysokich poziomach, dodatkowe obciążenia fiskalne, ograniczenie inwestycji, wieloletnia spłata kredytów, które zostaną zaciągnięte na bieżące wydatki.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Recesja w Europie. I
Ofiary przemocy domo
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian