Brakuje materiałów budowlanych – to szansa dla nowych dostawców

Budownictwo w kraju przeżywa kryzys, przynajmniej – jeżeli weźmiemy pod uwagę ilość dostarczanych mieszkań, a i wiosenna, pandemia koronawirusa, mocno uderzyła w cały irlandzki sektor związany z budownictwem.

W tym roku, z całą pewnością nie uda się wybudować zaplanowanej wcześniej ilości domów i mieszkań, ale są też pewne dobre informacje, bo w październiku, irlandzkie budownictwo znacznie przyspieszyło i do użytku oddano więcej jednostek mieszkalnych.

Mówi się, że październik stał się dla tego sektora miesiącem ekspansji i stało się tak pierwszy raz od lipca tego roku, kiedy branża budowlana, zaczęła ponownie się uruchamiać. Październik to także najszybsze tempo rozwoju tego sektora przemysłu od maja 2019 roku, więc o ile nic nie stanie na przeszkodzie, a chodzi tu o kolejne „lockdowny” i warunki pogodowe, również listopad i grudzień mogą być dla tej gałęzi wzrostowymi.

Niestety najnowszy indeks menedżerów ds. zakupów w budownictwie (PMI), jaki przygotowuje Ulster Bank, a opublikowany został dziś rano, pokazuje, że pandemia nadal uderza w całą branżę budowlaną. Wyższe są ceny materiałów budowlanych, zwiększyły się też koszty zatrudnienia i obserwowane są również zakłócenia w łańcuchach dostaw oraz inne niedobory. Problemy występują również w zakresie pozyskania firm podwykonawczych, więc i to wpływa na ogólną sytuację budowlaną.

Z całą pewnością można uznać, że zarówno osoby, jak i firmy, które chciałyby znaleźć pracę w branży budowlanej, zrobią to bez problemu, a dostawcy materiałów budowlanych, nie muszą się wysilać, aby odbiorcy ustawiali się do nich w kolejkach.

Bogdan Feręc

Źr: Ulster Bank

Polska-IE: Udostępnij
Dawno niespotykana s
Turbiny wiatrowe sta
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian