Braki są już odczuwalne. Varadkar miał rację

Do niedawna detaliści w kraju zgłaszali taką możliwość, ale teraz, stało się to faktem i coraz więcej sklepowych półek, świeci pustkami.

Jak dodają sprzedawcy supermarketów, brakuje już setek artykułów, jakie dostępne były jeszcze w grudniu ubiegłego roku, a problemy w zaopatrzeniu występują od wody mineralnej, poprzez wyroby cukiernicze do ryb i mięsa. Zamówienia składane są dokładnie tak samo, jak działo się to wcześniej, ale poprzez wprowadzenie taryf celnych i kontrole na granicach, występują niekiedy duże opóźnienia w transporcie, co wpływa na ogólną ofertę spożywczą.

Część artykułów, które wcześniej widywane były na półkach sklepów wielkopowierzchniowych, prawdopodobnie, już nigdy tam nie wróci, a to dzięki cłom, więc znacznemu podniesieniu się cen.

Duża część detalistów twierdzi, że to Brexit wywołał braki towarowe, ale tak nie jest do końca, bo zmieniły się nasze przyzwyczajenia zakupowe, a te, należało wprowadzić, kiedy zamknięto nas w domach. Oprócz sprzedawców detalicznych zmniejszony asortyment zobaczymy w sklepach przemysłowych, które działają obecnie w formie online, a stanie się tak, za sprawą samych klientów, którzy wolą kupować teraz u źródła, czyli bez pośredników.

*

Niezależnie od powodów, sklepy spożywcze w Irlandii, zaczynają świecić pustkami, a o ile sprawa nie zostanie uregulowana w krótkim czasie, puste i zasłonięte półki w sklepach, będą codziennością. Wskazuje to też, że w równym stopniu, Wielka Brytania, Republika oraz Irlandia Północna, nie były przygotowane na Brexit, a wmawiano nam, że łagodna jego forma, nie będzie miała dużego wpływu na gospodarkę. To jednak były półprawdy i niedopowiedzenia, co widzimy obecnie w sklepach. Zgadza się w tym wszystkim tylko tyle, o czym mówił wicepremier Leo Varadkar, iż niewiele ponad 50% irlandzkich firm, przygotowanych jest na Brexit i zdywersyfikowało swoje łańcuchy dostaw.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Czy to podróż z is
Ruch na wakacyjnych
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian