Brak poszanowania pracownic w zakładach mięsnych. Czy tylko tam?

Komitet Oireachtas ds. Covid-19 ujawnił warunki pracy, które poniżają kobiety zatrudnione w zakładach mięsnych.

Posłanka Sinn Féin z Kildare North Réada Cronin powiedziała, że oświadczenie Niezależnego Związku Pracowników na posiedzeniu Specjalnej Komisji Oireachtas ds. Covid-19 ujawniło, jak odmawia się prywatności i godności pracownicom.

W oświadczeniu opisano, jak w jednym z zakładów mięsnym, w pierwszym dniu zamknięcia, drzwi do szatni i toalet dla kobiet, zostały zaryglowane, w celu zabezpieczenia pracownic przed wirusami i aby zapobiec dotykania powierzchni. Miało to nieunikniony skutek w postaci pozostawienia pracownic, które już są narażone na niebezpieczeństwo, rozebranych i zajmujących się higieną osobistą na pełnym widoku z głównego korytarza.

Posłanka  Réada Cronin powiedziała:

– Pomysł ten w przypadku kobiet pracujących, które również miesiączkują, zdejmują ubrania i dbają o higienę osobistą, gdy drzwi do szatni i toalet są zaryglowane i bez wcześniejszego powiadomienia, jest odrażający. To dehumanizuje i poniża kobiety w przemyśle mięsnym generującym 4 miliardy euro zysków. To także nadużycie władzy. Te drzwi się nie ryglowały. Ktoś podjął decyzję, że ich otwarcie jest wystarczająco dobre dla tych kobiet, jako środek bezpieczeństwa. Czy podjęliby takie działania w przypadku własnej żony, siostry, córki lub matki? Podczas posiedzenia Komisji poprosiłam HSA o zbadanie tej sprawy, podobnej do tej, którą można by zobaczyć w XIX-wiecznym więzieniu lub azylu. Jako kobieta jestem przerażona, że ​​jest lub będzie to postrzegane jako środek bezpieczeństwa przez każdego menedżera, lub urzędnika w XXI wieku. Minister odpowiedzialny za przemysł, czyli Leo Varadkar, twierdzi, że niepokoi się politycznym losem białych mężczyzn z klasy średniej. Czy jest równie zaniepokojony losem naszych bezbronnych, biednych, wyzyskiwanych pracownic, z których zbyt wiele, zgodnie z przedstawionymi dowodami, tak naprawdę nie istnieje w aktach? Covid-19 sprawia, że ​​uważnie przyglądamy się sobie i wielu nie lubi tego, co widzą inni. Podjęcie przez zakład mięsny prymitywnego działania polegającego na zaryglowaniu drzwi toalet dla pracownic wskazuje na to, jak daleko musimy się posunąć w naszej podróży, jako kobiety w tym kraju i jak nisko możemy zejść w pogoni za zyskiem. To wciąż nie jest kraj dla biednych kobiet. Wzywam wszystkie organizacje kobiece i wszystkie polityczki, aby dążyły do ​​zapewnienia odpowiednich warunków pracy i godności dla naszych sióstr pracujących w naszych zakładach mięsnych i na innych niepewnych stanowiskach. Przynajmniej tyle możemy zrobić, bo na to zasługują.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
Szkoły ważniejsze
W Irlandii powstanie