Brak pomysłu na budownictwo

Premier Micheál Martin udzielił obszernego wywiadu gazecie Irish Independent, a tam ponownie mówił o problemie mieszkalnictwa, ale co chyba ważne, nie powiedział nic nowego.

Szef rządu skupił się tym razem na osobach starszych, które mieszkają w dużych domach i zapowiedział, że już w przyszłym miesiącu, pojawi się specjalny system zachęt, by seniorzy, zaczęli rozważać możliwość przeniesienia się do mniejszych domostw. Ze słów premiera Martina wynika, iż osoby w jesieni życia, zamieszkujące duże domy, otrzymają specjalne pakiety ulg podatkowych oraz dotacje, co ma skłonić je do zmiany miejsca zamieszkania.

Tym sposobem rząd chce zyskać powierzchnię mieszkaniową dla osób, które chcą kupić swój pierwszy dom, gdyż lokale opuszczane przez seniorów, wejdą do puli mieszkań państwowych.

Premier w rozmowie z gazetą rozwodził się nad całym programem, próbował udowodnić, jak dobry będzie to system, a jednocześnie ile to można odzyskać mieszkań, jednak zapomniał chyba że – to żadna nowość, na dodatek wcześniej mocno krytykowana.

Dokładnie taki sam pomysł miało Fine Gael, które proponowało osobom starszym zamieszkującym duże domy, by albo po prostu zamieniły mieszkanie na mniejsze, albo zamieszkały z również zamieszkującym duży dom sąsiadem. Ówcześnie pomysł spalił na panewce, bo po pierwsze niewiele osób zgodziło się na taki zabieg, a po drugie, dużo mówiło się o utracie niezależności i własności prywatnej.

Premier Martin nie zraził się, jak widać, wcześniejszą porażką takiego sposobu pozyskania mieszkań i stwierdził, że propozycja wspólnego mieszkania emerytów lub przeprowadzki do mniejszych domów, włączone zostaną do puli środków, jakimi operować będzie rząd w czasie rozwiązywania kryzysu mieszkaniowego.

W kraju powstała już specjalna jednostka rządowa, która zajmuje się obecnie tworzeniem nowych planów rozwiązania kryzysu mieszkaniowego, a jednocześnie bada, jakie systemy będą najkorzystniejsze dla Irlandii.

*

Mamy więc stosunkowo nowy rząd, a ten zapowiadał w chwili jego tworzenia, że wniesie świeżość, ale ta dawno minęła, zdmuchnięta irlandzkim wiatrem. Czyli ponownie mamy stare pomysły, nie najmłodszych polityków, a i próby wmówienia nam, że bez budowy odpowiedniej ilości mieszkań, problem mieszkaniowy zniknie. To się nie uda Panie premierze.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
More new homes in Po
Irlandzka gospodarka
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian