Brak osób szczepiących, nie spowolni wprowadzania szczepionek

To stwierdzenie padło z ust ministra finansów Paschala Donohoe, który odpowiadał na sugestie lidera Partii Pracy.

Alan Kelly stwierdził, że w kraju brakuje rąk wykonywania szczepień, co spowalnia cały proces ich wprowadzania, a i dodał, że powinno się zmienić i przyspieszyć cały proces rekrutacji lekarzy pierwszego kontaktu, pielęgniarek i emerytowanych pracowników służby zdrowia, którzy mogliby szczepić. O ile nic w tym zakresie się nie zmieni, w kraju nie będzie wystarczającej ilości osób do pracy, a centra masowych szczepień, świecić będą pustkami, przede wszystkim z powodu braku osób szczepiących.

W odpowiedzi na te zarzuty minister Donohoe stwierdził, iż jest przekonany, że do niczego takiego nie dojdzie, a szczepienia wdrożone na pełną skalę i prowadzone będą zgodnie z planem.

Paschal Donohoe:

– Tak, mogę teraz powiedzieć, że głównym wyzwaniem, przed którym stoimy w tej chwili, jest brak szczepionki i jesteśmy jednym z wielu krajów, które obecnie stoją przed tym wyzwaniem. Ale wraz z nadejściem kwietnia, maja i czerwca będziemy dostawać milion dawek szczepionki miesięcznie więcej. Zapewnimy, że mamy ludzi, mamy miejsca i mamy doświadczenie, aby wprowadzić tę szczepionkę i przekształcić ją w program szczepień.

Minister finansów powiedział też o gospodarce i zatrudnieniu, a stwierdził, że niektóre miejsca pracy, mogą okazać się nieopłacalne do utrzymywania, więc mogą zniknąć. Donohoe zasugerował również, że zasiłek związany z pandemią, powinien obowiązywać przez kolejne 12 miesięcy, jednak obecnie nie wiadomo, w jakiej będzie formie. Odbicie gospodarcze z całą pewnością nastąpi, „ale jeszcze nie teraz” i zajmie to trochę czasu, kiedy wskaźniki zaczną wracać do tych, które obserwowane były przed pandemią. Minister Donohoe dodał, że podobnie, jak było to poprzednim razem, niewielkie odbicie ekonomiczne, odczujemy po uruchomieniu gospodarki, więc w chwili obniżenia poziomu ograniczeń do trzeciego. Będzie to jednak proces krótkotrwały, bez specjalnego wpływu na całość zagadnień ekonomicznych kraju. Wg ministra finansów, sektorami, które odczuwają pandemię najbardziej, i które otrzymywać będą wsparcie od rządu, są hotelarstwo, handel detaliczny oraz lotnictwo.

Bogdan Feręc

Źr: Oierachtas

Polska-IE: Udostępnij
Pandemia wymusiła z
Cejrowski: W marcu z
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian