Brak kontroli wywołał kolejną falę Covid? Nash sugeruje, że tak mogło być

Jak mówi poseł Partii Pracy Ged Nash, to zaskakujące, że w ostatnich kilku tygodniach, w wielu hrabstwach, nie prowadzono kontroli zgodności postępowania firm z przepisami Covid-19.

Są też hrabstwa, dodaje poseł Nash, w których od chwili zniesienia ograniczeń, nie pojawił się żaden inspektor Urzędu ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa (HSA), co mogło wywoływać przeświadczenie, że część przepisów można omijać. W związku z danymi, jakich zażądał w interpelacji poselskiej Ged Nash, parlamentarzysta mówi o dramatycznej nieodpowiedzialności w tym zakresie i wskazuje, że wiele hrabstw w kraju, pozbawionych było nadzoru lub ten prowadzony był w formie szczątkowej, więc mogło stać się przyczynkiem do zwiększenia poziomu zakażeń.

W okresie od 22 października do 5 listopada, w Wicklow, skontrolowano zaledwie trzy hotele, a w tym samym okresie w Sligo, było ich cztery. W Kerry kontroli doczekało się pięć klubów, pubów, restauracji i hoteli, natomiast w Laois sześć. Najwięcej kontroli przeprowadzono w Dublinie, Cork, Waterford, Galway, Limerick i Kilkenny, a było ich odpowiednio 40, 35, 25, 17, 16 i 15. W Louth, Monaghan, Roscommon, Leitrim, Tipperary i Wexford oraz czterech innych hrabstwach nie przeprowadzono jednak ani jednej kontroli, co wywołało niezadowolenie i zaskoczenie posła.

W omawianym okresie przeprowadzono w kraju łącznie 223 kontrole zgodności z przepisami Covid-19, z czego 96 procent zakończyła się wynikiem pozytywnym. W 4 proc. przypadków, właściciele lokali i hoteli, naciągali lub omijali przepisy o bezpieczeństwie zdrowotnym, a ogółem 22%, otrzymało polecenie wprowadzenia dodatkowych środków bezpieczeństwa, w celu zapewnienia zgodności z przepisami.

W swoim komentarzu do danych poseł Ged Nash podkreślił, że to słaby wynik, jeżeli kraj miałby panować nad pandemią i koronawirusem, bo wydaje się, iż kontroli jest dramatycznie mała ilość. Zdumiewa też fakt, że pomimo iż znaleziono firmy, które nie miały szacunku dla przepisów, żadna z nich, nie doczekała się nakazu zamknięcia. Laburzystowski poseł podkreślił, iż wszystkie firmy w kraju, powinny mieć świadomość, iż kontrole są prowadzone, a uchybienia, mogą przynieść konsekwencje, jednak duża tu rola organów, które nadzorują bezpieczeństwo zdrowotne Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: Labour Party/Oireachtas Press Office

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Rządowy plan budowl
Nie będzie nowej au