Brak drewna wpływa na ceny domów

Brexit ma już odczuwalny wpływ na irlandzką gospodarkę, a obecnie ujawnił się kolejny problem, tym razem zwiany z drewnem budowlanym.

Właściciele firm budowlanych, którzy przygotowują się do uruchomienia inwestycji, stwierdzili, że w kraju, w składach zaczyna brakować drewna budowlanego, a to, które jest, znacznie zdrożało. W konsekwencji koszt budowy domu wzrośnie, co przełoży się na jego cenę końcową. W Irlandii większość drewna budowlanego, sprowadzana jest z Wielkiej Brytanii, a produkcja krajowa, nie pokrywa wszystkich potrzeb. W ostatnich 3 miesiącach cena drewna wzrosła o 12%, a nie ma aktualnie nadziei, że proces ten zostanie odwrócony lub zatrzymany, więc ceny drewna wciąż będą rosnąć.

Brexit to jeden z powodów podnoszenia cen, gdyż kolejnym problemem, tym razem krajowym, jest znaczne opóźnienie w wydawaniu licencji i zezwoleń na eksploatację zasobów leśnych w Irlandii, co w rachunku końcowym, daje nam obecnie niedobory drewna budowlanego i rosnące ceny.

Dyrektor naczelny Hardware Association Martin Markey powiedział, że sytuacja, mogłaby wyglądać nieco inaczej, gdyby Departament Rolnictwa, w przewidzianych terminach wydawał licencje na pozyskiwanie drewna z irlandzkich lasów. Teraz w kraju nałożyły się na siebie dwa problemy, które spowodują podniesienie kosztów budowy domów, co da nam efekt w postaci rosnących cen domów.

Martin Markey:

– Koszt od dostawcy do sprzedawcy wzrósł o 12 procent od końcówki ubiegłego roku, a więc trzy miesiące temu. Jest to spowodowane wieloma przyczynami, takimi jak Brexit lub opóźnienia w wydawaniu licencji, a to naprawdę ogromny problem.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Blokada kraju możli
Wcześniejsze emeryt
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian