Bożonarodzeniowy prezent dla Sinn Féin

To było do przewidzenia, a i wiele wskazywało, że jest tylko kwestią czasu, aby Sinn Féin wysforowało się na pozycję lidera badań sondażowych.

Gdyby wybory odbywały się dzisiaj, to z całą pewnością władzę w kraju przejęłaby partia Mary Lou McDonald, która w najnowszym badaniu ośrodka Behavior and Attitudes dla The Sunday Times notuje dwuprocentowy wzrost poparcia i 32% głosów osób uprawnionych do głosowania.

Postępowanie rządu, na tyle źle odbierane jest w społeczeństwie, że partie koalicyjne, nie mogą liczyć na dalsze szerokie poparcie i tracą, jak stało się to w przypadku Fine Gael, niedawnego lidera sondaży. Obecnie ugrupowanie Leo Varadkara może liczyć na 27% wyborców, więc straciło od ostatniego badania 4 punkty procentowe.

Wg B&A wzrosło natomiast poparcie dla Fianna Fáil, ale nie na tyle, aby w jakikolwiek sposób zagrozić przewodzącej stawce Sinn Féin, więc nawet trzy punkty więcej, nie dało istotnego postępu w ocenach partii Micheála Martina. Fianna Fáil może obecnie liczyć na 22% głosów.

Partia Pracy, słynnego ostatnio ze swoich wpadek politycznych Alan Kelly, zyskuje 1 punkt procentowy, ale i tak nie jest to wynik z czasów, kiedy przewodziła jej Joan Burton lub Brendan Howlin. Laburzyści mają obecnie 5 procent irlandzkiego elektoratu.

Zieloni mogą swobodnie przestać myśleć o niedawnym sukcesie, więc wzroście podczas wyborów do parlamentu Europejskiego i utrzymaniu wyniku z lutowych wyborów w kraju, gdyż obecnie, tylko 3% społeczeństwa, oddałoby na nich głos.

Solidarność z PBP 2%, a Socjaldemokraci mają 1%, natomiast na posłów niezależnych, głosowałoby 7% do tego uprawnionych.

Badanie przeprowadzono w dniach 3 do 15 grudnia tego roku, a udział wzięło w nim 916 respondentów. Margines błędu statystycznego tego badania wynosi 3,3%.

Bogdan Feręc

Źr: B&A/The Sunday Times

Polska-IE: Udostępnij
Rząd zakaże lotów
50 lat od Grudnia’
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian