Boże Narodzenie i Nowy Rok nie zostaną odwołane

Tegoroczna jesień i zima, różnić się będą od poprzednich, bo spędzimy je pod znakiem koronawirusa, twierdzi profesor Pete Lunn.

Dlatego, wg szefa Jednostki Badań Behawioralnych ESRI, ważne jest, aby zaplanować już teraz, jak bezpiecznie spędzić Halloween, Boże Narodzenie i Nowy Rok. Covid-19 towarzyszyć nam będzie przez kolejne miesiące, spodziewa się profesor, a co się z tym wiąże, należy podjąć środki ostrożności, by wspólne spotkania, nie przerodziły się w festiwal zakażeń.

Profesor Pete Lunn:

– Teraz jest czas, aby zaplanować nadchodzące zimowe miesiące. Coroczne kamienie milowe, takie jak Halloween, Boże Narodzenie i Sylwester, odbędą się w tym roku w środowisku COVID-19. Bądź nowatorski i pomyśl, jak możesz bezpiecznie świętować z bliskimi. Ten rok przyniesie dodatkowe wyzwania, więc nadaj priorytet swojemu zdrowiu psychicznemu i fizycznemu, wiedz, że będziesz w nie inwestować co tydzień. Tej zimy wybierz swoją bliską sieć społecznościowych gości i traktuj priorytetowo członków rodziny lub przyjaciół, którzy mogą być bardziej odizolowani.

Dodatkowo w tej sprawie wypowiedział się naczelny lekarz kraju dr Ronan Glynn, który stwierdził, że zarówno Departament Zdrowia, w którym pełni obowiązki dyrektora medycznego, jak i Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego, dalekie są od odwoływania jesiennych i zimowych świąt, więc Halloween, Boże Narodzenie oraz Nowy Rok, z całą pewnością się odbędą, jednak podczas świętowania, należy stosować nieco inne zasady.

Dr Ronan Glynn:

– Nie, nie będzie możliwości wysłania wiadomości, że NPHET powie cokolwiek o odwołaniu Halloween lub Bożego Narodzenia, czy coś takiego. Widziałem komentarze w mediach społecznościowych, że to tylko kwestia czasu, gdy powiemy to ludziom. Nie trzeba szukać informacji, jak oszukiwać lub się leczyć, ponieważ zbliża się czas, w którym możemy przekazać konkretne wiadomości, aby pomóc ludziom w utrzymaniu dystansowanych kontaktów towarzyskich i bezpiecznym wykonywaniu różnych czynności w tym czasie.

Glynn dodał, że następne siedem dni ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o kontrolowanie sytuacji COVID-19 w Dublinie i Limerick, ze względu na niedawny wzrost liczby przypadków zakażeń w obu hrabstwach.

Bogdan Feręc

Źr: HSE/NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij
Google zmienia plany
Minister Coveney prz