Boris Johnson może doprowadzić do katastrofy. Brak zainteresowania negocjacjami uderza w Irlandię

Kiedy zaczęły opadać emocje związane z pandemią koronawirusa, wyspiarski świat przypomniał sobie o brexicie, ale i w Brukseli zaczęto zauważać, że Wielka Brytania ma dosyć ospałe podejście do negocjacji handlowych.

Wcześniej uwagę na ten problem zwracał główny negocjator z ramienia UE Michel Barnier, ale jego słowa zniknęły pod mnogością informacji o wirusie Covid-19 i do mediów na kontynencie oraz na wyspach, przebija się dopiero wypowiedź Irlandczyka komisarza ds. handlu Unii Europejskiej Phila Hogana. Komisarz Hogan powiedział, iż nie widzi prawdziwego zaangażowania w rozmowy brexitowe strony brytyjskiej, a wydaje się, że negocjatorzy z Królestwa, mają plan, „aby wyjąć z unii celnej bez umowy, natomiast złą sytuację gospodarczą tłumaczyć ogólnoświatową pandemią”.

To z jednej strony błogosławieństwo dla rządu Johnsona, który chciał wyprowadzić Wielką Brytanię z UE za wszelką cenę, nie licząc się z kosztami swojego postępowania, a sytuacja, w której cały świat ogarnia stopniowo popandemiczny kryzys, jest wręcz na rękę gabinetowi Johnsona. Nie do końca wiadomo też, w jaki sposób strona brytyjska chce poprowadzić negocjacje handlowe, ponieważ pierwsze rozmowy były na tyle mało precyzyjne, iż pozostawiły więcej pytań, niż odpowiedzi. Brytyjczycy nie widzą też wg Hogana potrzeby szybkiego prowadzenia rozmów, a te są potrzebne wszystkim, bo po 31 grudnia 2020 roku, kiedy Zjednoczone Królestwo opuści rynek wspólnoty, kupowane tam towary, obarczone zostaną cłami, jakie narzuca w takich przypadkach Światowa Organizacja Handlu. Co ważne, rząd w Londynie, jakby nie widział, że działać to będzie w obie strony, więc i podczas zakupów na kontynencie europejskim, firmy z UK, będą zobowiązane płacić wysokie cła. To w konsekwencji znacznie podniesie cenę surowców, półproduktów i wyrobów finalnych, a z takiego obrotu sprawy, z całą pewnością zadowolone nie będzie tamtejsze społeczeństwo.

Phil Hogan:

– Pomimo pilności i ogromu wyzwań negocjacyjnych, obawiam się, że postępujemy bardzo wolno w negocjacjach w sprawie Brexitu. Nic nie wskazuje na to, że nasi brytyjscy przyjaciele zbliżają się do negocjacji z planem sukcesu. Mam nadzieję, że się mylę, ale nie sądzę. Myślę, że politycy i rząd Zjednoczonego Królestwa z pewnością zdecydowali, że Covid zostanie obwiniony za konsekwencje Brexitu, a moim zdaniem nie chcą przeciągać negocjacji na 2021 rok, ponieważ mogą skutecznie winić Covid za wszystko.

Komisarz Hogan spodziewa się, że kryzys wytworzony przez wirus Covid-19, może zacząć wpływać na obroty UE z Wielką Brytanią już po połowie roku, a to za sprawą kontrahentów, którzy poszukiwać będą surowców i towarów tanich, by zachęcić swoich klientów do zwiększenia zakupów obniżkami cen. Wtedy gospodarka Królestwa, stanie się mniej atrakcyjna dla partnerów z Europy i śladem Irlandii poszukiwać będzie tańszych źródeł, by zagwarantować sobie łańcuchy dostaw. Irlandczyk ostrzegł też w pewien sposób Londyn, iż obecnie w Unii Europejskiej wytworzyła się sytuacja jedności wspólnego rynku, a Wielka Brytania, jako kraj trzeci, nie będzie już traktowana, jako „własny” partner handlowy, więc nie może liczyć na pełną współpracę gospodarczą, jaką jeszcze teraz gwarantuje jej unia celna.

Phil Hogan przyznał, iż strona brytyjska złożyła wiele deklaracji politycznych, ale za tymi, nie idą czyny i nie wynika z negocjacji, aby Wielkiej Brytanii zależało na ukończeniu ich z sukcesem, i w terminie. Brytyjczycy nie wdrożyli też pełnej umowy o wystąpieniu z Unii Europejskiej, a to może mieć bezpośrednie przełożenie na interesy Irlandii, która w umowie wyjściowej otrzymała szereg gwarancji.

Obecnie Phil Hogan, który z ramienia Unii Europejskiej jest jedną z głównych postaci na arenie negocjacji handlowych, oczekuje, że Wielka Brytania, złoży projekty umów handlowych i wstępny tekst porozumienia handlowego, a stanie się to przed planowanym na końcówkę czerwca spotkaniem przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem.

Bogdan Feręc

Źr: RTÉ Today 

Polska-IE: Udostępnij...
Wybory prezydenckie
Premier potwierdził
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish