Boris Johnson chce umowy handlowej z UE

Jak wynika z słów Borisa Johnsona, który spotkał się w Irlandii Północnej z szefem irlandzkiego gabinetu Micheálem Martinem, premier Królestwa chce umowy handlowej z Unią Europejską, ale nie za wszelką cenę.

Słowa te padły podczas spotkania Johnsona z Martinem, a premier Wielkiej Brytanii podkreślił, iż jego rząd jest zdeterminowany, by porozumienie zostało osiągnięte. Jak informują brytyjskie media, było to pierwsze spotkania obu panów i to od chwili, kiedy pod koniec czerwca, Micheál Martin objął fotel irlandzkiego szefa rządu.

Podczas rozmów poruszone zostały tematy negocjacyjne, ale i dotyczące dalszej współpracy Brytyjczyków z Unią Europejską, a i nie pominięto spraw bieżących, czyli koronawirusa i skutków gospodarczych, jakie przyniosła pandemia. Premierzy omówili także zagadnienie istotne dla Republiki, więc współpracę pomiędzy Irlandią Północną a Republiką Irlandii i w tej części rozmów padły zapewnienia ze strony Johnsona, iż nic w jego ocenie nie zostanie zmienione, nawet jeżeli Zjednoczone Królestwo wyjdzie z UE bez umowy handlowej.

Z kolei premier Republiki Irlandii powiedział:

– Myślę, że istnieje pole porozumienia, jeśli taka wola jest po obu stronach, a wydaje mi się, że tak jest. Mój własny instynkt mówi mi, że istnieje wspólne zrozumienie, iż nie potrzebujemy kolejnego szoku dla gospodarki, którym byłoby nieoptymalne porozumienie handlowe, obok ogromnego szoku z powodu Covid.

Premier Johnson spotkał się przed rozmowami z irlandzkim przywódcą z premier Irlandii Północnej Arlene Foster (DUP) i jej zastępczynią z ramienia Sinn Féin Michelle O’Neill. Brytyjski premier zapewnił obie panie, że po brexicie, nie powstanie granica celna między Wielką Brytanią a Irlandią Północną, a i padło zapewnienie, że Północ może liczyć na pełne wsparcie i pomoc Londynu.

*

Z przekazu, jaki dociera do nas z Belfastu, możemy wysnuć wniosek, że nie padły tam żadne znaczące deklaracje, a spotkanie, nie będzie kamieniem milowym w budowaniu pobrexitowych relacji na linii Wielka Brytania – Republika Irlandii, ponieważ Boris Johnson, nie powiedział nic nowego, a posługiwał się swoimi starymi, utartymi sloganami. Więcej o wizycie powie w dzisiejszym „Studiu Dublin” Agnieszka Białek, komentatorka wydarzeń z Irlandii Północnej. Studio Dublin rozpocznie się o godzinie 8:10 czasu irlandzkiego na antenie Radia Wnet, a programu można słuchać za pośrednictwem Internetu. Player Radia Wnet znajduje się na stronie: www.wnet.fm.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: PAP/Belfast Telegraph

Polska-IE: Udostępnij
Dotacja dla samozatr
Kraj potrzebuje praw