Boją się iść do lekarza

Koronawirus przytłoczył kraj swoim zasięgiem, ale wywołał też inne niepokojące zjawisko, które może być w wielu przypadkach bardzo groźne.

Rzecznik Irish College of General Practitioners dr Mark Murphy powiedział, że lekarze pierwszego kontaktu, odnotowują znaczny spadek wizyt, które nie mają związku z wirusem Covid-19. To niepokoi, ponieważ wszystkie choroby są lub mogą być bardzo groźne dla człowieka, a nieleczone, przyczynić się do wywołania powikłań.

Coraz mniej w gabinetach lekarzy GP jest teraz osób cierpiących z powodu wysypek, chorób przewlekłych, w tym cukrzycy, problemów żołądkowych i naczyniowych, ale i mniej osób pojawia się u specjalistów z zakresu psychologii i psychiatrii.

Dr Murphy mówi, że nie wolno ignorować żadnych stanów chorobowych, a obawa przed zakażeniem się koronawirusem, może przyczynić się do wzrostu zachorowań na inne dolegliwości, co w konsekwencji da wzmożony ruch pacjentów po zniesieniu ograniczeń oddalania się od domu. Mark Murphy z College of General Practitioners przekonuje, że nikt nie zostanie ukarany mandatem, jeżeli poinformuje kontrolujących go policjantów, że udaje się na wizytę lekarską, a wiele osób chorych, jest przekonanych, że mogą otrzymać mandat.

Ważne jest, mówił dalej dr Murphy, aby nie przerywać procesu leczenia, zgłaszać się do lekarzy, zarówno z pierwszymi objawami choroby, ale również na wizyty kontrolne, jak i po recepty na leki. Wiele chorób wymaga długiego procesu leczenia farmakologicznego, a przerwanie terapii, może zniweczyć wcześniejsze wysiłki lekarzy, dodaje Murphy.

Dlatego należy, nawet w okresie wielu ograniczeń, kontaktować się z lekarzami rodzinnymi, wciąż umawiać na wizyty, a i nie wahać się, prosić o pomoc w przypadkach nagłych. Część spraw u lekarza, można teraz załatwić telefonicznie lub za pośrednictwem poczty e-mail, bo stali pacjenci gabinetów lekarskich, mogą otrzymać przedłużenie recepty właśnie poprzez e-mail albo za pośrednictwem An Post. Aptekarze wiedzą obecnie o takich formach działania lekarzy, co oznacza, że nie powinno być problemów ze zrealizowaniem recepty. Gdyby jednak takie nastąpiły, trzeba poprosić aptekarza, aby potwierdził telefonicznie prawdziwość recepty u lekarza GP.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk za Irish College of General Practitioners

Polska-IE: Udostępnij...
Nowy rząd w nadchod
Irlandzki okręt zat
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish