Bogaci muszą przyjąć 113,50 €

Komisja Regulacji Usług Komunalnych (CRU) postanowiła, iż nie przychyli się do wniosku ministra McGratha i nakazała, aby rządowa dotacja energetyczna, przekazana została na konto każdego użytkownika prądu.

Tym samym opcja, którą zaproponował minister wydatków i reform Michael McGrath, znika z przepisów o wsparciu energetycznym rządu, co oznacza, że możliwość odmowy otrzymania 113,50 €, nie będzie obowiązywać. Wcześniej w toku ustaleń zaproponowano, aby najbogatsze gospodarstwa domowe, miały możliwość rezygnacji z rządowej dopłaty, jednak CRU uznało, iż byłoby to bardzo trudne do wykonania, gdyż systemy księgujące zakładów energetycznych, nie są na tyle rozbudowane, by ułatwić opcję dobrowolności przyjęcia dopłaty.

Jednocześnie Komisja Regulacji Usług Komunalnych zaznaczyła, iż poprzez wprowadzenie takiej możliwości, więc dobrowolnej rezygnacji z otrzymania wsparcia rachunku energetycznego, opóźniony będzie cały program dopłat, na co nie można pozwolić. Gdyby rząd chciał wprowadzić opcję dobrowolnej rezygnacji z dopłaty, należałoby dopiero zaprojektować system, następnie przeprowadzić testy i wdrożyć, co może zająć kilka miesięcy, a jak się wydaje, gra nie jest warta świeczki, bo i dotacja nie należy do kolosalnych. W opinii CRU podkreślono, iż nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć prace nad stworzeniem takiej opcji, która miałaby zastosowanie w latach kolejnych, więc była przygotowana na kolejne takie dopłaty rządowe.

Departament Wydatków Publicznych i Reform, nie udzielił komentarza w tej sprawie, a jednocześnie wciąż obowiązuje zalecenie gabinetu, by resort ministra McGratha, skierował do Ministerstwa Środowiska wniosek, aby z kolei resort ministra Éammona Ryana, wydatkował na dotacje energetyczne 215 mln €.

Sprawą dotacji w lutym tego roku, zajmą się obie izby irlandzkiego parlamentu, a ich decyzja, pozwoli, o ile będzie pozytywna, na przelanie 113,50 €, na konto energetyczne każdego odbiorcy prądu kwoty, która ma być pomocą w opanowaniu inflacji w zakresie wzrostu kosztów energii elektrycznej. Projektodawcy mają nadzieję, że szybka ścieżka legislacyjna, jaką dla tej ustawy przewidziano, da możliwość sprawnego ustanowienia przepisu i już w marcu, odbiorcy prądu, otrzymają wsparcie z budżetu państwa.

Opozycja parlamentarna z całą pewnością poprze wniosek, jednak zgłoszą poprawki do rządowych planów, gdyż np. Partia Pracy zaproponuje, by dotacja była znacznie wyższa od proponowanej przez gabinet.

Już wczoraj w Dáil dyskutowano w szerszym wsparciu dla społeczeństwa w zakresie nośników energii, a zaproponowano m.in., aby VAT na paliwa i inne nośniki energii, obniżony został czasowo, ale przynajmniej do chwili, gdy zacznie obowiązywać kolejny budżet, więc do stycznia 2023 roku.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
German honour for Po
Brak tętna – brak
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська