Boeing definitywnie wstrzymał produkcję 737-MAX

Amerykański producent samolotów poinformował, iż definitywnie wstrzymuje produkcję swojego sztandarowego produktu, czyli samolotu serii 737-MAX.

Decyzja podjęta została w chwili, kiedy maszyny testowe, kolejny raz nie przeszły prób Federalnego Urzędu Lotnictwa USA, a to oznacza, że już wyprodukowane i zakupione przez linie lotnicze, nadal są uziemione.

Również nowe maszyny, nie mogą wzbić się w powietrze, ponieważ nie wydano homologacji dla tych samolotów.

Federalny Urząd Lotnictwa stwierdził, iż wciąż występują problemy z oprogramowaniem sterującym w samolotach Boeing 737-MAX, więc decyzja o dopuszczeniu ich do lotów, podjęta zostanie po wyeliminowaniu wszystkich błędów.

Najlepiej sprzedający się samolot w historii Boeinga, doczekał się więc zaprzestania produkcji, a dzieje się tak, pomimo wielu podjętych przez firmę działań, by usprawnić elektroniczne systemy sterowania samolotem. Oprogramowanie, by przeszło próby Federalnej Agencji Lotnictwa, musi być zmienione w taki sposób, aby przez cały okres testów, specjalistom z FAA, nie udało się znaleźć nawet jednego błędu podczas całego okresu badań samolotu, zarówno na ziemi, jak i w powietrzu.

Jedynym rozwiązaniem wydaje się obecnie stworzenie nowego oprogramowania dla tej maszyny, ale oznacza to wielomiesięczną pracę, czyli produkcja samolotów, staje się teraz bezcelowa.

Aktualnie Boeing ma wyprodukowanych ponad 400 maszyn z serii 737-MAX, ale stoją one na płytach postojowych firmy, gdyż z powodu braku homologacji, nie można ich dostarczyć klientom.

Boeing zapowiada wznowienie produkcji w chwili, kiedy samolot 737-MAX, pozytywnie przejdzie testy Federalnego Urzędu Lotnictwa.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Boeing

Polska-IE
Agencje nieruchomoś
Irlandzki system pod
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish