Bluszczyk Kurdybanek

Bluszczyk Kurdybanek to magiczna roślina, o której niestety zapomniano.
Zioło, które pochodzi z Europy i Azji Południowej, można również znaleźć w innych częściach świata, ponieważ było przenoszone i zostało wprowadzone i ugruntowane w wielu różnych lokalizacjach. Naukowa nazwa pospolitego Kurdybanka to „Glechoma hederacea”, która pochodzi od greckiego słowa „Glechon”, co oznacza miętę lub tymianek, również „Hederaceae” w języku łacińskim, które prawdopodobnie odnosi się do kształtu liścia i pnącego charakteru tej rośliny. 


Kliknij link, aby uzyskać opis tej rośliny:

http://www.wildflowersofireland.net/plant_detail.php?id_flower=138&wildflower=Ground-iv


Zioło to można znaleźć na obrzeżach lasu, w wilgotnych, zacienionych obszarach, w ogrodzie, na pastwiskach, po bokach dróg i ścieżek.

Ja znalazłam swój kurdybanek który pięknie piął się po kamiennym murze niedaleko rzeki. 

Bluszczyk Kurdybanek to aromatyczne zioło, które ma wiele właściwości leczniczych. Roślina ma długą historię zastosowania w medycynie alternatywnej i jako jadalne zioło, której początki sięgają pierwszego wieku naszej ery
Był używany bardzo często w przeszłości, zwłaszcza w Anglii i Irlandii, gdzie klimat jest wilgotny i zimny, ponieważ był jednym z najpopularniejszych lekarstw na choroby układu oddechowego, takie jak kaszel i bóle gardła lub bóle głowy.
Roślina ma również właściwości moczopędne, pomagając w chorobach nerek.

Udowodniono, że zioło jest antyalergiczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrypowe, przeciwhistaminowe, przeciwzapalne, przeciwutleniające, antyseptyczne, przeciwskurczowe, przeciwwirusowe, przeciwnowotworowe, wykrztuśne, pobudzające układ odpornościowy i uspokajające. Roślina ma wysoką zawartość witaminy C.

Całą roślinę możemy zbierać od maja do lipca, jednak im wcześniej, tym lepiej.

Gill Tea to doskonały napój chłodzący, znany bardzo dobrze w irlandzkim kraju. Był stosowany jako lekarstwo dla biednych ludzi z kaszlem i do oczyszczania krwi, a także do leczenia i poprawy układu trawiennego działający dobrze na woreczek żółciowy i wątrobę.
Aby przygotować taką herbatę, wystarczy doprowadzić 0,5 l wody do wrzenia, dodać 2-3 łyżeczki suszonego zioła, zostawić pod przykryciem przez 10 minut i posłodzić miodem, cukrem lub lukrecją. Pijesz, gdy ostygnie. Gill jest jednostką miary objętości równej ćwierć litra, jednak można zwiększyć ilość wody używanej do przygotowania tego napoju.

      

Możesz użyć suszonej rośliny, lub świeżej jako ziołowego dodatku przygotowując posiłki, dodając ją do zup, gulaszu czy dan curry.

Polecam poszukać tej rośliny i ja sobie nazbierać. Dobrze uprawia się ja w ogrodzie, gdyż bardzo łatwo się rozprzestrzenia.

Zapraszam do indywidualnej konsultacji , która obejmuje aspekty natury ciała, ducha i umysłu, po której będzie od razu można wprowadzić wiele zmian, które korzystnie wpłyną na poprawę zdrowia na wszystkich tych poziomach.

Ewa Witek

eva@4evafit.ie

www.4evafit.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Varadkar: „Nie ma
Sinn Féin w koalicj
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish