Błonnik – na co pomaga i gdzie można go znaleźć?

Większości z nas błonnik pokarmowy kojarzy się przede wszystkim z profilaktyką i leczeniem zaparć. W rzeczywistości jednak jego wpływ na zdrowie jest znacznie szerszy. Sprawdź, jakie są inne, konkretne korzyści zdrowotne, które daje nam regularne spożywanie błonnika, a także w jakich produktach jest go najwięcej.

Błonnik nie jest wcale jednorodną substancją, lecz mieszaniną różnych związków chemicznych, takich jak np. celuloza, pektyny, tzw. skrobia oporna, ligniny, kutyny itd. Różnią się one między sobą nie tylko budową i składem chemicznym oraz właściwościami fizykochemicznymi, lecz także fizjologicznym oddziaływaniem na organizm człowieka. 

Choć błonnik generalnie zaliczany jest przez lekarzy i dietetyków do niezbędnych składników zdrowej diety, to jednak warto też wiedzieć, że w przypadku niektórych grup populacyjnych, a także w przypadku występowania niektórych schorzeń (głównie układu pokarmowego) jego spożycie powinno być limitowane. 

Szczegółowe informacje na temat różnych korzyści zdrowotnych wynikających ze spożywania błonnika, jak też i wspomnianych wyżej ograniczeń czy przeciwwskazań tego dotyczących można znaleźć w poniższym materiale wideo. 

https://r.dcs.redcdn.pl/webcache/pap-embed/iframe/XlP0Rv9u.html

Vik, zdrowie.pap.pl 

Polska-IE: Udostępnij
Bartosz Tomczyk: Jak
Müller: Rozpoczęci
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian