Blokady zbawienne dla środowiska

Wprowadzając blokady państw, nikt nie myślał o środowisku, a celem głównym była ochrona społeczeństw.

Tak samo działo się w Irlandii, czyli za sprawą pandemii Covid-19, ograniczono ruch samochodów i autobusów, co dało zmniejszenie zapotrzebowania na paliwa, ale pojawiło się większe zapotrzebowanie na inne nośniki energii. Blokady doprowadziły jednak do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, czego nie odczuwamy, chociaż w Irlandii, notuje się poważny spadek wskaźników.

Agencja Ochrony Środowiska poinformowała, że emisja gazów cieplarnianych w Irlandii spadła w zeszłym roku o prawie 6 procent, a stało się to z powodu pandemii, jednak oczekuje się, że ponownie wzrośnie wraz z ożywieniem gospodarki.

Największy wpływ ograniczeń odnotowano w sektorze transportu, gdzie emisje liczone ogółem, spadły o 17% w porównaniu do 2019 r., natomiast zużycie benzyny spadło o 27%, a oleju napędowego o 15%.

Spadek emisji pochodzących z transportu był podobny do poziomu obserwowanego po światowym kryzysie finansowym ponad dziesięć lat temu, czytamy w raporcie. Dla porównania w 2011 r. nastąpiło zmniejszenie zużycia energii o prawie 7%, a było to w czasie, kiedy kryzys najbardziej uderzył w irlandzką gospodarkę.

Szacuje się jednak, że odbicie gospodarcze po pandemii, przywróci emisję gazów cieplarnianych do poprzedniego poziomu, chyba że podjęte będą dalsze działania, które powstrzymają powrót do wyników sprzed 2020 roku.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
239 miliardów – n
Czas położyć podw
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian