Blokady nie zmniejszyły istotnie emisji gazów cieplarnianych
Agencja Ochrony Środowiska (EPA), poinformowała, iż spadek emisji gazów cieplarnianych, nie był w ubiegłym roku tym, jakiego się spodziewano.
Jeszcze w 2019 r. w Irlandii udało się zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o 4%, jednak w roku kolejnym, więc tym z ograniczeniami i zatrzymaniem gospodarki, emisja spadła tylko o 3,6%, co może być zaskakujące. EPA uznało, że powodem jest wzrost emisji gazów cieplarnianych, jakie do atmosfery emituje rolnictwo, w tym wzrost ilości krów mlecznych, bydła, owiec, świń, a ogólnie było ich więcej o 1,4%. Więcej w roku ubiegłym zużywano też nawozów azotowych, co w ogólnym rozrachunku, dało zwiększenie poziomu emisji gazów cieplarnianych.
Dyrektor generalna EPA Laura Burke stwierdziła, że wyniki, wskazują skalę problemu i należy zrobić teraz znacznie więcej, aby powstrzymać emisję gazów do atmosfery. Sama blokada pokazała, że nie wystarczy wprowadzić ograniczeń związanych z transportem, bo dużą rolę w całym procesie odgrywa wiele sektorów, w tym przemysłowy i rolny. Właśnie na te powinno ukierunkować się działania środowiskowe, by rosnące zapotrzebowanie na towary konsumpcyjne, nie stało się powodem kolejnych wzrostów emisji gazów do atmosfery. EPA jest też zdania, iż działania, jakie podejmowane są przez rządy, również irlandzki, powinny iść w kierunku modernizacji sektora produkcji, unowocześnienia parku maszynowego, zmiany procesów technologicznych, a i wprowadzenia głębokich zmian w zakresie produkcji spożywczej, by cały sektor, włącznie z rolnym, rozpoczął marsz ku zmniejszeniu emisji gazów.
Jednocześnie powinno się prowadzić działania, jak dodaje EPA, w kierunku zmiany przyzwyczajeń transportowych, więc zmiany modelu transportu publicznego, by stał się on bardziej przyjazny dla środowiska, jak i dla pasażerów, by częściej wybierali w swoich codziennych podróżach właśnie ten, a zrezygnowali z dojazdów do pracy własnymi samochodami.
W innym przypadku Irlandia nie osiągnie założeń w redukcji emisji gazów cieplarnianych, co może prowadzić do nakładania na nią kar, jakie przewidziane są w agendzie redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Bogdan Feręc
Źr: EPA