Blokada wywołuje nienawiść i podejrzliwość

Coraz częściej słyszy się o przypadkach takich, jak z Cork, gdzie niektórzy mieszkańcy tego regionu są swoiście stygmatyzowani, a i do ekskomuniki społecznej jest blisko.  

Powód takiego zachowania jest wręcz kuriozalny, a wydaje się, że został wywołany wprowadzeniem zakazu podróżowania, który część mieszkańców wyspy, zinterpretowała w nieodpowiedni lub nawet fałszywy sposób. Takie zachowania napiętnowała już jedna z posłanek partii socjaldemokratycznej z Cork Holly Cairns, która stwierdza, że to zaskakujące, jak traktuje się ludzi w Irlandii. Do posłanki docierały sygnały od osób, które zgłaszały, iż w rejonie ich zamieszkania, pojawili się ludzie z obcym akcentem, a i samochody mają z inną rejestrację niż oznaczającą Cork, czyli nie zawierają litery „C”.

Co więcej, posłanka Socjaldemokracji, otrzymała też sporo informacji od osób, które stawiane były pod pręgierzem opinii publicznej, a działo się to zazwyczaj w lokalnych sklepach, natomiast powodem do takich zachowań stał się ich akcent podczas rozmowy, bo odbiegał od tego, który używany jest w Cork. Pytano też niekiedy „obcobrzmiących”, czy mają prawo przebywać w miejscu, w którym się aktualnie znajdują?

Posłanka Holly Cairns powiedziała też, że w rejonie Cork, pojawiło się wiele plansz i banerów, które w jasny sposób sugerują, iż mieszkańcy nie życzą tam sobie nikogo obcego, a przynajmniej dają wyraz obawom, czy jakaś osoba, ma prawo przebywać w okolicy oznaczonej informacją.

Socjaldemokratka stwierdziła i zaapelowała jednocześnie do miejscowej społeczności, by usunęła banery, a i zachowali ludzką przyzwoitość, bo akcent i tablica rejestracyjna samochodu, nie może być powodem do stwierdzenia prawa do miejsca pobytu lub zamieszkania.

Przykład z Cork to tylko sam wierzchołek wyłaniającej się właśnie góry lodowej, gdyż o podobnych zjawiskach mówi się już w Europie, a nawet na świecie. Z tego można natomiast wysnuć wniosek, że wraz z pozbawieniem nas części swobód obywatelskich, wyzwolono demona, który uwypuklił wzajemną niechęć.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Holly Cairns TD

Polska-IE: Udostępnij...
Zaklinator: Konkurs
Testy koronawirusowe
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish