Blokada w Wexford zniesiona zostanie szybciej?

Władze miasta Wexford rozpoczęły starania, aby rząd wyraził zgodę, na szybsze zniesienie „lockdownu”.

Jak przekonuje burmistrz miasta Leonard Kelly, Wexford ma obecnie najniższy wskaźnik zakażeń wirusem SARS-CoV-2, więc mogłoby doczekać się szybszego obniżenia stopnia ograniczeń, co pomoże miastu, jak i całemu regionowi. Co więcej, burmistrz Kelly jest przekonany, że blokada, jaka w całym kraju wprowadzona została przez gabinet Micheála Martina, powinna zostać w tym przypadku zniesiona, gdyż dane pokazują, że wirus w tym hrabstwie jest pod kontrolą.

Idąc dalej, burmistrz Wexford przekonywał, że miasto ma obecnie najniższy 14-dniowy wskaźnik zapadalności w odniesieniu do innych części kraju, z 49,4 przypadkami na 100 000 mieszkańców.

Mayor Leonard Kelly wsparł się również danymi Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, a NPHET potwierdza, że pomiędzy 29 października a 11 listopada w hrabstwie Wexford, były zaledwie 74 przypadki zakażenia SARS-CoV-2. Na tej właśnie podstawie, burmistrz Kelly wystosował apel do premiera, aby wyraził zgodę na zniesienie blokady w mieście lub nawet hrabstwie Wexford.

W odpowiedzi na tę propozycję premier stwierdził, że blokada obowiązywać ma do 1 grudnia, i wolałby, aby zniesiona została na poziomie krajowym, nie zaś regionalnym. Premier dodał, iż do końca blokady zostały już tylko dwa tygodnie, chociaż rozumie, że każdy dzień może nieść ze sobą zagrożenia ekonomiczne. Premier powtórzył, że jest pełen nadziei, iż 1 grudnia, poziom ograniczeń obniżony będzie do trzeciego, by tuż przed świętami Bożego Narodzenia, wprowadzony został poziom drugi. Wg premiera Martina, na jego decyzję wpływają wyłącznie obawy o względy bezpieczeństwa zdrowotnego.

Bogdan Feręc

 Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Gwiezdne podobieńst
Opieka nad dziećmi
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian