Blokada prawdopodobnie do końca lutego

Na końcówkę przyszłego tygodnia planowano posiedzenie rządu, na którym przeprowadzony miał być przegląd ograniczeń, jakie wprowadzono w kwestii walki z koronawirusem.

W tym zakresie mamy pewne zmiany, ponieważ gabinet zbierze się już we wtorek i wtedy zapaść mogą decyzje. Ze wstępnych i nieoficjalnych informacji wiemy, że niektóre obostrzenia zostaną raczej zniesione, ale piąty poziom ograniczeń, pozostać ma w mocy do końca przyszłego miesiąca. W związku z przyspieszeniem rządowego spotkania oczekiwać można, że środki, jakie będą utrzymane, podane zostaną do publicznej wiadomości z dosyć dużym wyprzedzeniem.

Taka decyzja gabinetu, nie jest zaskakująca, ponieważ premier Micheál Martin, już w ubiegłym tygodniu zapowiadał, iż jego rząd, może wcześniej niż zapowiadano, dokonać przeglądu obowiązujących ograniczeń. Nie powinno być też dla nikogo zaskoczeniem, jeżeli piąty poziom ograniczeń, zostanie przedłużony o kolejny miesiąc, a to za sprawą wicepremiera i ministra przedsiębiorczości Leo Varadkara, który w połowie stycznia przewidywał, że obostrzenia najwyższego poziomu, mogą trwać nawet do marca.

Na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów omówione zostanie ponowne otwarcie szkół, ale gabinet przyjrzeć się na również sytuacji w budownictwie, więc i w tym przypadku możemy doczekać się decyzji o uruchomieniu placów budów. Jednak wszystko zależeć ma od ilości zakażeń dziennych.

Na zniesienie ograniczeń, nie powinni liczyć hotelarze oraz właściciele sklepów z artykułami nieistotnymi, a i zakaz oddalania się na odległość większą niż 5 kilometrów od domu, także prawdopodobnie zostanie utrzymany.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Profesor Mirosław M
POLICJANT POMÓGŁ Z
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian